ESFJ – DESTEKÇİLER (toplumun yaklaşık %13’ü)

Tüm kişilik tipleri arasında en sosyal ve uyumlu olandır. Başkalarına yardım etmekten ve başkaları için çalışmaktan zevk alır. Beğendikleri kişileri idealize etmek eğilimindedirler. Derneklere destek veren, toplumsal uyum ve işbirliğini gözeten, kişilerin ihtiyacı olan sağlık ve zenginliği sağlamaya çalışan, sosyal katılımcı ve destekçidirler. Törenlerin başını çeken onlardır. Olağanüstü başarılı ev sahibidirler. Olayların ve insanların  problemlerinin farkındadırlar ve bunu tartışmayı severler. Sosyal geleneklere önem verirler. Hemen seven veya hemen soğuyan bir yapıları vardır. Duygusal tepkilerini bastırmak isteyip, görünüşü kurtarmayı iyi bilirler. Başkalarının fikirlerini saygılıdırlar ancak kişisel eleştiri karşısında yıkılabilirler. Başkalarına yardım etmede aşırıya kaçabilirler. Hizmet kuruluşlarında yer almaya eğilimlidirler. Kayıtsızlıktan hemen yaralanıp, sürekli desteklenmek isteyen bir tiptir.
ESFJ kişilik tipini paylaşan insanlar, daha iyi bir ifade bulununcaya kadar tabiri caizse, popülerlerdir. ESFJler lisede sınıfın en popüler kızları veya basket takımının fiyakalı oyun kurucusudurlar, ortamı belirlerler, bütün dikkatleri üzerlerine çekerler ve takımlarına zafer ve ün yolunda liderlik ederler. Yıllar ilerledikçe, ESFJler arkadaşlarını ve sevdikleri insanları desteklemekten zevk almaya devam ederler, sosyal etkinlikler organize ederler ve herkesin mutlu olduğundan emin olmak için ellerinden gelenin en iyisi yaparlar.
ESFJ kişilikleri kalplerinde sosyal yaratıklardır ve arkadaşlarının ne yaptıkları konusunda sürekli bilgi sahibi olmak için ellerinden geleni yapalar.
Bilimsel teorileri ya da Avrupa politikasını tartışmak ESFJlerin ilgisini çok uzun süre çekemez. ESFJler daha çok moda ile kendi görünümleri ve sosyal statüleri ile diğer insanların duruşlarıyla ilgilidirler. Pratik meseleler ve dedikodu onlar için ekmek su gibidir ama ESFJler güçlerini iyilik için kullanmak için ellerini ardlarına koymazlar.
Fedakâr olan ESFJler, yardım etmek ve doğru olanı yapmak için sorumluluklarını ciddiye alırlar. Ahlaki değerlerini felsefe veya mistisizmden almak yerine, otorite ve kuralların tarafında olurlar. Gerçi ESFJler için insanların farklı sosyal çevre ve perspektiflerden geldiğini hatırlamak mühimdir ve onlara doğru görünen her zaman mutlak doğru olmayabilir.
ESFJler hizmet içerisinde olmayı severler, anlamlı bir şekilde bir işin parçası olmalarını sağlayacak herhangi bir rolden değerleri bilindiği ve takdir edildikleri sürece zevk alırlar. Bu özellikle evde çok belirgindir ve onlardan sadık ve kendini adamış ebeveyn ve partner olur. ESFJ kişilikleri hiyerarşiye saygı duyarlar ve kendilerini bir otorite konumuna oturtmak için ellerinden geleni yaparlar. Böylece evde ya da iş yerinde bu, onların işleri herkes için temiz, istikrarlı ve organize tutmalarını sağlar.
Destekçi ve cana yakın, ESFJler bir partide hemen göze çarparlar ve onlar her zaman herkesle sohbet edip, kahkahalar atmaya hazır tiplerdendir. ESFJler ilişkileri ile faaliyetlerini duymayı gerçekten de çok severler, her ayrıntıyı hatırlarlar ve meseleler hakkında sevecenlik ve hassasiyet ile konuşmak için her daim hazırdırlar. Eğer işler yolunda gitmezse veya odada bir gerilimin varsa, ESFJler durumdan vazife çıkarıp, grup içinde uyum ve istikrar sağlamaya çalışırlar.
Bu kişilik tipinde olan insanlar, ayarladıkları aktiviteler için çok fazla çaba gösterirler ve eğer fikirleri reddedilirse veya insanlar oralı değilse ESFJler çok kolay incinirler. Çatışmaktan hiç hoşlanmazlar.
 

ESFJ’lerin güçlü yönleri:

Pratik konularda oldukça yeteneklidirler: Günlük ve rutin işleri idare etmek noktasında üstün yetenekleri vardır.  Elleri pratik meselelere çok yatkındır. Ayrıca yakınlarındaki insanların ihtiyaçlarıyla ilgilenmekten ve onlara yardım etmekten son derece lezzet alırlar.
Görevlerini ciddiye alırlar: Çok kuvvetli sorumluluk bilinçleri vardır. ESFJler sorumluluğunu üstlendikleri işleri ciddiyetle ve titizlikle yerine getirirler. Genelde çok çalışkandırlar ve görevlerini kendi ihtiyaçlarından önde tutarlar.
Sadakatlidirlerİlişkilere ve istikrara çok değer verirler. Zorunlu olmadıkça mevcut durumu değiştirmeyi tercih etmezler ve bu yüzden çoğunlukla aile ve arkadaş ilişkilerini ayakta tutan direk görevini görürler. Bu özellikleri iş ve özel hayatlarında ESFJleri oldukça güvenilir birer partner yapar.
Duyarlı ve SıcakkanlıdırlarDiğer insanların hissiyatlarıyla derinden ilgilenirler. İnsan ilişkilerinde uyum ve ahenk ESFJler için çok önemlidir. Kimsenin kalbini kırmamaya azami özen gösterirler. Bu özellikleri sayesinde insanlarla geçinme hususunda pek sıkıntı yaşamazlar.
İnsanlarla iletişim kurmakta başarılıdırlar: Uyum ve ahenke çok değer vermeleri ve diğer insanlara karşı oldukça duyarlı ve dostcanlısı olmaları, ESFJlerin insanlarla mükemmel derecede sağlıklı iletişim kurabilmelerine sebep olur. ESFJler çok sosyal kişiliklerdir ve çok iyi takım oyuncusudurlar. Toplumsal kurallara uymakta ve gündelik konularda konuşmakta zorlanmazlar. Ayrıca kuvvetli aidiyet duyguları vardır, bu yüzden toplumsal düzende aktif rol almak isterler.

ESFJlerin zayıf yönleri

Sık sık sosyal statüleri hakkında endişelenirler: Toplumda sorumluluk sahibi, başarılı ve saygın bir kişilik olarak görülmek isterler. Toplumsal saygınlıklarını artırmak için herşeyi yapabilirler. Lakin ESFJlerin sosyal statülerini çok fazla göz önünde bulundurmaları, bazen yaratıcılıklarının ve açık görüşlülüklerinin kısıtlanmasına sebep olur.
Esnek değildirler: Geleneklere ve sosyal olarak kabul görmüş değerlere çok önem verirler. Lakin alışılmışın dışına açık değildirler, hatta çoğu zaman bu farklı yöntemlere yargılayıcı ve eleştirel yaklaşırlar.
Yeniliklere ve doğaçlamalara açık değillerdir: Alışılmışın dışındaki tarz ve davranışlara eleştirel yaklaştıkları gibi kendilerinin de faklı görünmesinden hoşlanmazlar. Bu yüzden çoğunlukla yeni ve farklı deneyimlere açık değildirler.
Eleştirilere karşı dayanıklı değildirlerAnlaşmazlıklardan ve eleştirilerden nefret ederler. Kendi davranışları, fikirleri ve hürmet gösterdikleri değerlerine yapılan eleştirilerden çok kolay incinirler. Bu tarz eleştirel bir yaklaşım gösteren kişilere sert tepki gösterebilirler ve bu bazen yakınlarıyla aralarının açılmasına sebep olabilir.
Aşırı özverilidirler: Diğer insanların ihtiyaçlarıyla ve dertleriyle aşırı derecede ilgilenirler. Bu çok güzel ve takdire şayan bir haslet olmasına rağmen dikkat edilmediği ve kontrol altına alınmadığı takdirde ESFJlerin kendilerini ihmal etmesine ve kendi ihtiyaçlarını göz ardı etmesine neden olur.
İlgiye muhtaçtırlarYaptıklarının karşılığında beğenilmek ve takdir edilmek isterler. Eksikliğinde karşı tarafın dikkatini çekmeye ve onları etkilemeye çalışabilirler.

Ünlü ESFJler

Martha Stewart
Andrew Carnegie
Anne Hathaway
Hugh Jackman
Jessica Alba
Larry King
Selena Gomez