INTP – MİMARLAR (toplumun %3’inden azı)

 
Düşüncelerini ve bu düşünceleri kelimelere dökebilme yetisini en akıllıca kullanan kişilik tipidir. Farklılıkları ve uymazlıkları çok iyi gören, sistem tasarımları konusunda doğuştan yetenekli, organizasyonları, programları tasarlamaya, standartları belirtmeye, teorik sistemleri korumaya yatkın ve istekli, ham malzemeden namı değer organizasyonlar kuran, dünyayı analiz edilmesi, anlaşılması, açıklanması gereken bir yer olarak gören, bilgiyi bir araya getirmeye bayılan, çok zeki, güçlü konsantrasyonu olan, analiz etmeyi takıntı haline getirmiş, çok ince düşünen ve kolay dile getiren, çelişkileri hemen yakalayan, saçmalıklardan hevesi kırılan, rutin detaylar karşısında sabırsız, sessiz ve kendi başına çalışan, anlaşılması zor, asosyal, sakin, ciddi, mantıklı kişilik tipidir.
Onları “sıradan” oldukları düşüncesi dışında daha çok mutsuz edebilecek bir şey yoktur. INTPler kendilerinin mucitlik, yaratıcılık, nadir perspektifleri ve güçlü bilgi birikimleriyle gurur duyarlar. Genelde filozof, mimar veya hayalperest bir profesör olarak bilinen INTPler, tarihteki birçok bilimsel keşfin de arkasındaki isimlerdir.
INTPler parlak teorileri ve boyun eğmez mantıkları ile tanınırlar. Aslında bütün kişilikler arasında mantığı en kesin olanlar olarak değerlendirilirler.
Kalıplara bayılırlar ve ifadeler arasında çelişkiler bulmak onlar için neredeyse bir hobidir. Bu yüzden bir INTP’ye yalan söylemek kötü bir fikirdir. Ne tuhaftır ki, INTPlerin sözlerine her zaman ihtiyat ile yaklaşılmalıdır. Bu, onların dürüst olmadığı anlamına gelmez, ama INTP kişilik tipi gösteren insanlar, gelişimi tamamen bitmemiş düşüncelerini paylaşmaya meyillidirler ve diğerlerini kendilerine karşı olan ve tartışmaya açık fikirler ile teoriler için bir sohbet tarafı olarak görmekten çok, deneme tahtası olarak kullanırlar.
Bu onların güvenilir olmadığı izlenimi verebilir, ama gerçekte hiç kimse sorunları tespit edip, bitmek bilmez faktörler ile meseleyi çevreleyen detaylar üzerinden bu sorunların derinine inerek, nadir ve yapılabilir bir çözüm bulmak konusunda INTPler kadar hevesli olamazlar. Fakat onlardan zamanında ilerleme raporu beklenemez. INTP kişilik tipini paylaşanlar pratik, günlük aktiviteler ve bakımları ile pek ilgilenmezler, ama yaratıcı dehaları ve potansiyellerini ifade edecek bir ortam bulduklarında INTPlerin, derinlikli ve önyargılı olmayan sonuçlar geliştirmek için harcayacakları zaman ve enerji konusunda sınır yoktur.
Bitmeyen gündüz hülyalarına çekiliyormuş gibi gözükseler de, INTPlerin düşünce süreci asla sönmez ve uyandıkları andan itibaren düşünceler kafalarının içinde dolanmaya başlar. Bu sürekli düşünme hali onların dalgın ve mesafeli görünmesi üzerinde etkili olabilir, çünkü onlar genelde kafalarının içinde tam teşekküllü tartışmalar yaparlar. Ama gerçekte INTPler, bildikleri ve benzer çıkarları paylaştıkları insanlar arasında olunca, pek rahat ve arkadaş canlısıdırlar. Fakat bu INTP kişilikleri bilmedikleri yüzlerin olduğu ortamlarda müthiş bir utangaçlık ile yer değiştirir ve eğer onlar mantıklı çözümlemeleri ile teorilerinin eleştirildiğine inanırlarsa, arkadaş canlısı sohbet kavgacı bir hal alır.
Sohbet, uzlaşmazlık sınırına yaslandığında, INTPler özellikle daha çok heyecanlı olurlar, zira en son düşüncelerinin oluşmasını sağlayan mantıklarının arkasındaki düşünceler dizisini açıklamaya çalışırlar. Birçok kere, INTPler bir konudan diğerine önceki konu hakkında ne demeye çalıştıklarını sade terimlerle ortaya koymaktan çok, bu konu hakkında ne dedikleri tamamen anlaşılmadan geçerler.
İnsanlar, INTPlere düşünce süreçlerini tarafsızlık ve duygu temelinde açıklamaya çalışırken yukarıdaki durumun tersi de en az kendisi kadar doğru olabilir. Mümkün olan her gerçek ile düşünceyi alan ve bunları yüksek dozda yaratıcı mantığa büründürme ile işleyen ve kulağa mümkün olabildiğince mantıklı gelen gayet karmaşık bir saat düşünün. İşte INTPlerin kafası bu şekilde çalışır ve bu tiplerin, makinelerini bozabilecek duygusal çomak sokmalara tahammülleri yoktur.
INTPleri gerçekten de geri tutan tek bir şeydir vardır; o da onların iflah olmaz ve her tarafa yayılmış başarısızlık korkularıdır. INTP kişilikleri kendi düşünceleri ile teorilerini yeniden ele almaya oldukça yatkındırlar, çünkü bulmacanın önemli bir parçasını unutmuş olabileceklerinden, duraklamaya girebileceklerinden ve düşüncelerinin hiçbir zaman uygulanamayacağı soyut dünyada kaybolabileceklerinden endişe ederler.
 

INTPlerin güçlü yönleri

Analiz yapma ve Soyut düşünmede mükemmeldirlerDünyayı bütün parçalarının birbiriyle bağlantısı olan kompleks, büyük bir makine olarak görürler ve sürekli bu bağlantıları analiz etme eğilimindedirler. Büyük resmi görmekte ve soyut kavramları anlamakta son derece yeteneklidirler. Görünüşte alakasız olan faktörlerin birbiriyle bağlantılarını ortaya çıkarma kabiliyetleriyle etraflarındaki çoğu insanı şaşırtırlar.
Orjinaldirler ve Hayalgüçleri çok kuvvetlidir: Zihinleri daima çalışır vaziyettedir ve sürekli yeni fikirler üretmekle meşguldür. Hayal güçleri sınır tanımaz ve kimsenin fark etmediği perspektifleri kullanabilir. Doğal olarak INTPler zorlanmadan ilgilendikleri konularda orjinal çözümler üretebilir ve yeni keşiflere öncülük edebilirler.
Açık görüşlüdürlerYeni fikirlere açıktırlar ve  herhangi bir fikir kendi görüşleriyle çatışıyor olsa bile eğer mantıklıysa kabul etmeye hazırdırlar. Ayrıca sosyal formlara ve geleneklere karşı oldukça liberaldirler ve insanların kendilerinden ziyade fikirlerini yargılarlar.
ObjektiftirlerOldukça rasyonel ve mantıklı kişilerdir. Kararlarını duygularından etkilenmeden alırlar ve olaylara tarafsız yaklaşırlar. Sonuç olarak bu özellikleri INTPleri oldukça objektif ve adil kişiler yapar.
Dürüst ve Açık sözlüdürlerSosyal oyunlara fazla ilgi duymazlar ve sosyal formlara çok değer vermezler. Diğer insanlarla konuşurken diyeceklerini lafı dolandırmadan, direk söylerler ve düşüncelerini açıkça dile getirirler. Doğruluk ve dürüstlüğe çok ehemmiyet verirler ve aynı hürmeti karşı taraftan da beklerler.
Heveslidirler: İlgilerini çeken konular üzerinde derinleşmek ve yeni şeyler öğrenmek için uzun zaman dilimlerini harcayabilirler. Ayrıca ilgi alanlarına giren konular üzerinde tartışmaktan son derece lezzet alırlar.

INTP’lerin zayıf yönleri:

Dalgındırlar: Bir herhangi bir mesele üzerinde analiz yaparken zihinlerini tamamen o konuya odaklayabilirler. Lakin bu özellikleri bazen dış dünyadan bütünüyle kopmalarına ve gerçekleri gözden kaçırmalarına sebep olur. Bu yüzden sıklıkla unutkanlık ve dalgınlıklarından şikayet edebilirler ve ilgilerini çekmeyen mevzulardan tamamen bihaber olabilirler.
Sık sık kendilerini ve yaptıklarının neticelerini eleştirirler: Analiz ve tahlil yapmakta son derece yeteneklidirler lakin Judging (J) karakterli insanların aksine kararsızdırlar. En iyi fikrin hangisi olduğuna karar vermekte oldukça zorlanırlar. Sürekli yeni bilgiler toplarlar, alternatif seçenekleri göz önünde bulundururlar ve kendi sonuçlarından daima şüphe duyarlar.
SoğukkanlıdırlarAşırı derecede mantıklı ve rasyonel kişiler olduklarından duygularını anlamakta ve ifade etmekte zorluklar yaşarlar. Soğukkanlı ve donuk kişilerdir, bu yüzden çoğu zaman dışarıdan duygusuzlarmış gibi gözükebilirler. İnsanlarla empati kurmakta zorlanırlar. Özellikle yakınlarının duygusal desteğe ihtiyaç duyduğu zamanlarda gerekli duygusal desteği vermekte sıkıntı çekerler.
İçine kapanıktırlarKendi iç dünyalarında yaşarlar ve dışarıdan hayatlarına müdahale edilmesinden rahatsız olurlar. Sosyal hayatları oldukça pasiftirler ve sosyal ritüellerde bazen çekingen ve utangaç olabilirler. Diğer insanlar INTPlerle iletişim kurmakta zorluklar yaşayabilirler. Hatta yakın arkadaşları bile bu konuda sıkıntı yaşayabilirler.
Kural ve Prensipleri sevmezler: Bağımsızlıklarına çok değer verirler ve özgürlüklerini kısıtlayan her şeyden nefret ederler. Bu yüzden toplumsal kurallara ve geleneklere karşı fazla hürmetleri yoktur. Kendi özerkliklerine, güvenlik ve emniyetlerinden daha ziyade ehemmiyet verirler.
Bazen karşı tarafı küçümserler: İleri derecede soyut düşünebilme kabiliyetleriyle ve geniş bilgi hazineleriyle gurur duyarlar. Lakin bazen kendi kompleks düşüncelerini diğer insanlara açıklamaya çalışırken hayal kırıklığına uğrarlar, zira bilgilerine hangi yollarla ulaştıklarını tamamen açıklayamazlar. Bu durum bazen INTPlerin karşı tarafı küçümsemesine sebep olur.

Ünlü INTPler

Abraham Lincoln
Albert Einstein
Charles Darwin
Immanuel Kant
Marie Curie
Richard Dawkins
Rene Descartes
David Cronenberg
Jesse Eisenberg