ISFP – DÜZENLEYİCİLER (toplumun yaklaşık %5`i)

 
Güzel sanatlarla ilgilidir. Hisleri kuvvetlidir ve estetik duygusu güçlüdür. Genelde ağzı sıkı, plan ve program yapmayan, sanatlarını yoğun olarak yaşayan, günlük tepki veren, kendini sanatıyla yansıtan, sağduyu dünyasını her yönüyle sentezlemek isteyen kişilerdir. Neyin uygun olup neyin olmadığı hakkında şaşmaz bir kavrayışı olan, sezgisel varyasyonlara açık, koku, aroma, tat, şekil, koku, ton, renk nüanslarıyla çalışmaya olağanüstü yetenekli, kendini kelimelerle değil, eylemle ifade eden, sanatsal kompozisyon içinde yer alan kişilik tipidir. Acıya duyarlı, yufka yürekli, çocuklar ve hayvanlarla çok iyi anlaşan, doğa aşığı, park, bahçe, orman düşkünü, güvenlik arayan.
ISFP kişilik tipleri gerçekten de sanatkârlardır, ama öyle dışarı çıkıp mutlu küçük ağaç resimleri çizen tiplerden değillerdir. Hâlbuki yeterli bir şekilde, bunu da yapabilirler. Onlar, estetik, tasarım ve hatta seçimler ile faaliyetlerini bunun yerine sosyal birlikteliklerin sınırlarını zorlamak için kullanırlar. ISFPler güzellik ve davranış konularındaki deneylerle geleneksel beklentileri baş aşağı çevirmekten zevk alırlar. Şanslarını bir ifade ederken daha çok: “Beni bir kutunun içine hapsetmeyin!” derler.
ISFPler, insanlar ve fikirler ile bağlantıları tarafından alarak, renkli ve algısal bir dünyada yaşarlar. ISFP kişilikleri bu bağlantıları hem kendileri hem de yeni perspektiflerle yeniden yorumlamaktan, yeniden keşfetmekten ve tecrübe etmekten keyif alırlar. Başka hiçbir tip bu şekilde bir keşif ve deneylerden bu kadar zevk alamaz. Bu, bir spontanelik hissi yaratır ve ISFPlerin en yakın arkadaşlarına ve sevdiklerine karşı bile tahmin edilemez gibi görünmelerine neden olur.
Tüm bunlara rağmen, ISPFler kesinlikle İçe Dönük (I) tiplerdir, yeniden şarj olmak için ilgi merkezinden uzaklaşmaları arkadaşlarını hayrete düşürür. Sadece yalnız olmaları, ISFP kişilik tipinde olan insanların boş oturacakları anlamına gelmez. Bu zamanı onlar, bir içebakış ile geçirirler, prensiplerini yeniden ele alırlar. Geçmişe ya da geleceğe dalmak yerine, ISFPler kim olduklarını düşünürler. İnzivalarından tamamen değişmiş bir şekilde geri dönerler.
ISFPler, tutkularını öne çıkaracak yollar bulmak için yaşarlar. Kumar ve ekstrem sporlar gibi daha riskli davranışlar bu kişilik tipi arasında diğerlerine nazaran daha yaygındır. Ana uyum sağlama özellikleri sayesinde neyse ki, çevre onların diğer pek çoklarından daha iyi yapmalarına imkân sağlar. ISFPler diğerleriyle iletişime geçmekten hoşlanırlar ve kesin bir direnç gösterilemez cazibeleri vardır.
ISFPler, aldıkları riskleri sorumsuz ve dikkatsiz olarak nitelemeye hazırlanan bir kalbi yumuşatmak konusunda iltifat etmeyi her zaman bilirler.
Ancak eğer bir eleştiri karşılarına çıkarsa, bu ziyadesiyle fena şekilde bitebilir. Bazı ISFPler kibarca ifade edilen yorumlarla başa çıkabilir, buna kendi tutkularını yeni yönlere itmeye yardımcı olmak için bir başka perspektif olarak değer verebilirler. Ama eğer yorumlar daha can yakan ve daha az olgun olursa, ISFP kişilikleri sinirlerini dikkate şayan bir şekilde kaybederler.
ISFPler diğerlerinin duygularına karşı hassastırlar ve uyuma değer verirler. Eleştiri ile yüz yüze kalınca, bu tipteki insanlar için anın kalbinde yakalanmamak için o andan kurtulmak bir zorluk haline gelebilir. Ama anı yaşamak her iki yönde de yol alır ve ne zaman ki tartışmanın şahlanmış duyguları inişe geçer, ISFPler geçmişe geçmiş diyebilirler ve sanki hiç olmamış gibi yollarına devam edebilirler.
ISPFlerin karşılaştığı en büyük meydan okuma geleceği planlamaktır. Hedeflerini üzerlerine kurmak için yapıcı fikirler bulmak ve pozitif prensipler yaratacak hedefler üzerinde çalışmak hiç de azımsanacak görevler değildir.
 

ISFPlerin güçlü yönleri

Duyarlıdırlar: Zorlanmadan insanlarla duygusal bağ ve empati kurabilirler. Bu özellikleri sayesinde karşı tarafın duygusal durumunu çok kolay fark ederler. Ayrıca uyum ve ahenke ehemmiyet verirler ve tartışma ve anlaşmazlıklardan oldukça rahatsız olurlar.
Çekici ve sıcakkanlıdırlarSamimi, sempatik, dost canlısı, rahat ve esnek kişiliklerdir. Yeni arkadaşlıklar kurmakta sıkıntı çekmezler. Genelde herkesle iyi geçinirler ve bu yüzden kendi çevrelerinde çok sevilirler ve oldukça popülerdirler.
Estetik sanat anlayışları vardırÇok güçlü estetik ve güzellik anlayışına sahiptirler ve gıbta edilecek artistik yetenekleri vardır. ISFPler duygularını en iyi bu yollarla ifade ederler.
Yaratıcı ve Orjinaldirler: Oldukça yaratıcı hayal gücüne sahiptirler ve çoğunlukla bu özelliklerini farklı ve cesur fikirler üretmek için kullanırlar.
Meraklı ve Heveslidirler: İlgisini daha çok bilimsel konulardan ziyade sosyal ve sanatsal alanlar çeker. ISFPler ilgi alanlarına giren konularda yeni şeyler öğrenmekten son derece lezzet alırlar. Yeni şeyler görmeye ve farklı deneyimler yaşamaya çok heveslidirler. Lakin bu heves ve tutkularını genelde içlerinde yaşarlar ve dışarıya yansıtmazlar.
 

ISFPlerin zayıf yönleri:

Özgüvenleri zayıf olabilirKabiliyetleri mevcut eğitimde gerekli olan alanlardan ziyade daha çok akademik kariyerde ikinci planda kalmış olan sanatsal ve sosyal yönlerde geliştiği için, ISFPler özellikle genç yaşlarda özgüven eksikliği yaşayabilirler.
Kolayca strese girebilirler: Çok duygusal ve ince ruhlu kimselerdir. Bu yüzden gergin ortamlarda veya tartışmalarda çok kolay strese girerler ve stresi kontrol etmekte zorlanırlar. Ayrıca stres yaratıcılıkları ve özgüvenlerini olumsuz etkiler.
Akademik kariyerde zorlanabilirler: Genelde bilimsel konuları ve analitik dersleri sıkıcı ve zor bulurlar. Bu yüzden bazen okul hayatlarında zorluklarla karşılaşabilirler ve istedikleri noktaya gelmekte sıkıntı çekebilirler.
Aşırı derecede bağımsızdırlarBağımsızlıklarına çok değer verirler. Kendi duygu ve düşüncelerini her durumda açıkça belirtmek isterler. Özgürlüklerini kısıtlayacak her şeyi şiddetle reddederler ve bu yüzden kural ve prensiplere fazla hürmet göstermezler.
PlansızdırlarBulundukları anı yaşarlar ve bu yüzden uzun vadeli planlar yapmayı ve gelecek hakkında çok fazla endişelenmeyi sevmezler. Bu zaafları sosyal münasebetlerinde özellikle romantik ilişkilerinde bazı sorunlara ve yanlış anlaşılmalara yol açabilir.
Rekabetçidirlerİçine kapalı ve çekingen olmalarına karşın oldukça rekabetçi ve hırslıdırlar, mağlup olmayı kolay kolay hazmedemezler.
 

Ünlü ISFPler

Michael Jackson
Wolfgang Amadeus Mozart
Jacqueline Kennedy Onassis
Bob Dylan
Justin Timberlake
Nicole Kidman
David Beckam
Brad Pitt
Rihanna