Enneagram Nedir? Kişilik Tipleri, Mizaç | Hakikatim
Neden Enneagram? mizaç Kişilik tipleri kişilik tarzı kişilik analiz enneagram nedir Enneagram
Zihinsel Perhiz
06/01/2018
Neden Enneagram? mizaç Kişilik tipleri kişilik tarzı kişilik analiz enneagram nedir Enneagram
Kişilik Testlerinin Önemi
08/01/2018
Neden Enneagram? mizaç Kişilik tipleri kişilik tarzı kişilik analiz enneagram nedir Enneagram

ENNEAGRAM NEDİR?

Enneagram’ın ana söylemi, insan doğasındaki dokuz temel kişilik (mizaç) yapısının açıklamasıdır.  Kişilik tipleri, dokuz bakış açısı, dünyada yer almanın dokuz şekli. Tarzların ortak yönleri çoktur, ama her biri kendine özgü tutum ve davranış, tepki ve savunma, güdülenme ve alışkanlık yöntemleri sergiler. Ve her birinin gelişme reçetesi değişiktir.
Tarzımızı inceledikçe kişiliğimizin çok küçük yaşlarda savunma amacı ile oluştuğunu anlayacağız. Uzun yıllardır bu kişilik özellikleri ile yaşıyoruz ve belki de artık bazılarına ihtiyacımız yok. Eski alışkanlıkları terk edip Enneagram’ın işaret ettiği sağlıklı seviyelere çıkabiliriz. Bu çalışmada üç aşama söz konusudur. İlk önce, davranışlarımızı nesnel (tarafsız) bir şekilde görebilmek için kendimizi gözlemlemeyi; ikincisi, davranışlarımızın arkasında yatan güdüleri bilebilmek için kendimizi anlamayı, üçüncüsü; dönüşüm sürecini kolaylaştırmak ve derinleştirmek için farkındalığı ve var olmayı öğrenmeliyiz. Kendimizi gözlemleyerek ve anlayarak bir miktar anlayış kazanabiliriz, ama dönüşümü yaratabilmek için var olmak ve farkında olmak gereklidir. Kendimizi tam anlamıyla ortaya koyma yeteneğini geliştirmedikçe, yaşamımızın dönüşüm anlarının etkisi sınırlı olacaktır.
Enneagram, günlük davranışlarımızı anlamamızı sağlar. Kişiliğimizin bizi nasıl sınırladığını belirgin bir şekilde gösterir ve gelişme yolumuzu çizer. Böylelikle kendimizi değişik bir açıdan görmeye başlarız. Bunu şefkat, iyileşme, sevgi ve dönüşüm izler. Doğru algılanması durumunda Enneagram’ın dünyamızda müthiş olumlu bir etkisi olacağına inanıyoruz. Enneagram, insanları derinden etkileyerek, kendileri ile ilgili deneyimlerini yansıtarak ve yaşamlarının yörüngesini çizmelerine yardımcı olarak insanlığın ortak yönlerini ortaya çıkarır. Kişinin kalbine hitap ederek inancı, umudu ve sevgiyi canlandırır.
Yaşamımızın çoğunluğunu kendimizi saklayarak, başkalarını görmeyerek ve en kötüsü, kendimizi görmek istemeyerek geçirdik. Daha da ötesi, çocukluğumuzda yaşadığımız acı olaylar sonucunda sonraki deneyimlerimizi hep özel bir şekilde yorumladık ve yaşadığımız her şey, kendimiz ve çevremiz hakkındaki inançlarımızı pekiştirdi.
Örneğin, fiziksel taciz görmüş bir çocuk dünyayı tehdit edici olarak görür ve insanlara yaklaşmaktan korkar. Böyle bir kişi sürekli taciz beklentisi içindedir ve taciz edilen durumlara düşer. Erken yaşlarda oluşturulan bu bakış açısının pekiştirilmesi ile kişiliğimiz “sağlamlaşır” ve sonunda “Ben buyum” düşüncesi içine gireriz. Kendimizi tepkilerimizle, inançlarımızla ve alıştığımız imajımızla özdeşleştiririz. Kişiliğimizin ötesindeki şeyleri görmek istemeyiz çünkü engellenmiş ve üstü örtülmüş saklı yerlere gitmenin acıları deşmek olduğunu, buralarda gezinmenin kişiliğimizin zayıflığını ortaya çıkaracağını biliriz; bunun kimlik duyumuza ve dünya ile baş etme yöntemimize darbe vuracağından korkarız.
Enneagramı; kişilik tipleri ile birçok kapıyı açabilen ana anahtar olarak algılayabiliriz. Enneagram aracılığı ile kendi kendimize oluşturduğumuz hapishaneden kaçabilir, yaşamı tam anlamıyla tadabileceğimiz bilgeliğe erişebiliriz. Benliğimizin kısıtlayıcı işleyişlerini silkip atabilir, gerçek kimliğimizi edinebiliriz. Korku ve çatışmalarımızdan, düzensiz arzu ve iç kargaşamızdan, dağınık tutku ve takıntılarımızdan kurtulacak anlayışı elde edebiliriz.
Kişilik tarzımızı (mizaç) saptadıktan sonra bu bilgiyi ne yapacağımızı bilemiyoruz. “Tamam, tarzımı öğrendim. Şimdi ne olacak? Ne yapmalıyım?” soruları başlıyor. Kişilik tarzlarının nasıl işlediğini bilmek yardımcı olabilir, ama bilgi özgürlük getirmiyor. Tersine, dönüşüm sürecini ve bu süreçteki yerimizi anlamaya ihtiyacımız var. Sonrasında ise oluşan bu bilgi ve farkındalık ile, zevkle yol alınacak bir kendi üzerinde çalışma sürecine girmek gerekiyor.
Enneagram bilgeliği ile buluşma zamanınız geldiyse, bizimle irtibata geçebilirsiniz.
Aşağıdaki buton Enneagram Testi için

EN ÇOK BEĞENİLEN TESTLERİMİZ

3 Comments

 1. Selin dedi ki:

  Bu testi aradım internette yaptım birkaç siteden ancak sizinki gerçekten çok profesyonel.
  12’den vuruyor. Teşekkürler.

 2. Deniz dedi ki:

  Valla kendimi tanıdım üstüne bir de kaynak araştırınca, çok sağolun.

 3. Elif dedi ki:

  İlk defa enneagram testi yaptım, insan insanları tanıyır çok iyimiş.

Bir cevap yazın