Tip 2 Seviye Durumu

Tip 2 Seviye Durumu

Sağlıklı Seviyede: Sağlıklı İki’ler eşduyuma (empati) girebilen, şefkatli, başkaları için duygularla dolu insanlardır. Kendilerini başkalarının yerine koyarlar ve onların ihtiyaçları ile ilgilenirler. Samimi, sıcak kalpli, takdir edici, destekleyici, başkalarının iyi taraflarını görebilen kişilerdir. Hizmet önemlidir: Çok cömert, verici ve yardımcıdırlar. Sevgi dolu ve düşünceli bir insan olarak kendilerini unuturcasına başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Sağlıklı İki’ler sınır çizmesini bilirler ve kendi ihtiyaçlarına da önem verirler. En iyi durumda: Kendi çıkarını düşünmeyen, bencillikten uzak ve fedakâr insanlardır. Aradıkları sevgiyi kendi içlerinde buldukları için karşılıksız, koşulsuz ve beklentisiz sevgi taşırlar. Kendilerine ve başkalarına mutluluk içinde bakan, zarif ve sabırlı, gerçekten alçakgönüllü, hayırsever insanlardır.
Averaj Seviyede: Başkalarına yakınlaşmak isterken insanları memnun etme çabası başlar; aşırı arkadaşça davranan, duygusal gösteriye kaçan ve her şey hakkında “iyi niyet” besleyen kişi olurlar. Onaylama, “sırtını sıvazlama,” överek göklere çıkarma gibi baştan çıkarıcı ilgi göstererek insan kazanmaya çalışırlar. Sıklıkla “ilişkiden” söz ederler. Gitgide daha muhtaç olurlar ama bunu yadsırlar, aşırı samimiyet gösterirler, davetsiz misafirlerdir. Başkalarının kendilerine ihtiyacı olduğunu kanıtlamak için sevgi adına kişinin başına dikilir ve karışırlar. Başkaları için yeteri kadar bir şeyler yapamadığını düşünen ve kendini feda eden kişi olurlar; karşılanması gereken ihtiyaçlar yaratıp tükenirler. Başkalarının onlara bağlı olmalarını, her şeyi onlara rapor etmelerini, izin ve öneri için onlara gelmelerini isterler. “Yatırım” yaptıkları insanlara hâkim olma ve her şekilde baskı kurma eğilimi içindedirler. Gitgide kendilerini önemli görmeye başlarlar; başkaları için yaptıklarını abartarak önemserler ve karşılık beklerler. Keyfileşir ve küstahlaşırlar, buyurucu olup büyüklük ve amirlik taslarlar. İyilikleri için sürekli teşekkür beklerler ve şereflendirilmek isterler. Hastalık hastası olabilirler veya herkes için yaptıkları iyilikler yüzünden acı çeken mağdur rolünü oynayabilirler.
Sağlıksız Seviyede:  İstenilmediklerini ve takdir edilmediklerini hisseden sağlıksız İki’ler içerleme duyguları içine girerler ve şiddetle yakınırlar. Niyetlerini, saldırganlıklarını ve ben-merkezci hallerini tanımaz duruma gelirler; kurnazlıkla yönlendirmeye (manipülasyon) ve böylelikle kendilerine hizmet etmeye başlarlar. Başkalarını yitirmekten korktukları için öz-güvenleri zayıflar, suçluluk duygularını ve zayıflıklarını kullanmaya başlarlar. Duygularını bastırmak ve sempati kazanmak için aşırı yemeğe ve ilaç kullanmaya başlarlar. Saplantılı sevgi ve avını sezdirmeden izleme başlar. Küçük düşürücü yorumlar yaparlar; istedikleri her şeyi elde etmede kendilerini haklı gördükleri için zorlayıcı yollara başvururlar. Eski yardımların karşılığı beklenir, teşekkür için para istenir, özel iltimas talep edilir. Başkalarından yeteri kadar takdir gelmediği için kendilerini kurban gibi hissederler. Bastırılmış öfke psikosomatik hastalıklara neden olur.

SANA SESLENİŞ

Tüm çözümlerin veya aradığınız şeyin dış dünyada değil, kendi içinizde olduğunu derin bir düzeyden algılayanlarınız olduğunu biliyorum. Çünkü içsel mekanizma her zaman yerli yerinde işler ve kendine gebedir insanoğlu. Yaşamla etkileşir, sürtüşmeler ile aslında doğum sancıları çekeriz. Sancılarla oluşan mesaja kulak vermen, ya da artık aynı arzuları tekrar tekrar deneyimlemiş olmanın boşluğunu algılamak, seni özünle birleşmenin, yeniden doğumun eşiğine doğru itmiş olabilir. Bu bilgi daha çok arzularına doğru yeterince yönelmiş ve dışsal bir kaynaktan bu boşluğun dolmayacağının farkındalığına erişmiş kişilerce ulaşılabilir. Bazıları da iflasa doğru giden kişiliklerinden kaynaklanan psikolojik sürecin kendilerine verdiği zarardan bunalarak, kendilerini baltalayıp yaralandıklarını idrak ederek aynı noktaya ulaşacaktır.
Eğer tekamül sürecin seni bu noktaya getirdiyse bu seslenişte sanadır, sana özel yapılıyor demektir. Ancak bu süreçlerden birinin deneyimlenmesinden sonra yardım yetişir, kişiye başka bir dünyanın (iç dünyanın) kapıları aralanır. Böylece o güne kadar duymadığın, görmediğin gizem ve sırlar arasındaki yolculuk başlar. Çoğunluğun ise hayatlarını, bugününü yarınını, gelecek yıl ve on yıl sonrası ile aynı şekilde oluşturacağını görebilirsiniz. Dürüstçe siz, gerçek potansiyelinizin mevcut olan durumunuz olduğuna kendinizi ikna edebiliyor musunuz? Soru budur. Kaç kişi hakiki olanın, kaynağın ve çözümlerin “ben” dediğimiz dış katmanın altında bizi beklemekte olduğunun farkındadır ki?
Bu sesleniş sende bir karşılık bulduysa, Kalpterapi Yaşam Okulu sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.
info@hakikatim.com veya info@kalpterapi.com mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.