Tip 3 Özellikler

Tip 3 Özellikler

BAŞARILI

Duruma Uyabilen, Mükemmelliğe Koşan, Hırslı,
İmaj Meraklısı Kişi
Temel Korku: Değersiz olmak.
Temel Arzu: Kendini değerli hissetmek, ikincil Güdüler. Üç’ler gelişmek ve kendilerini düzeltmek isterler.
Anahtar unsur uymadır. Üç’ler başkalarına uyarak, başkalarının beklentilerine karşılık vererek ve aldıkları geri bildirime göre kendilerini ayarlayarak kimlik oluşturur ve etkileşime girerler. Averaj ve sağlıksız Üç’lerin, işlevsel ve bağımsız görünen dış görüntülerine rağmen başkalarının onayına üstü örtülü bağımlılıkları vardır; kabul edilmek ve gereken ilgiyi elde edebilmek için sürekli kendilerini koşullara uydururlar. Kısacası, o üstün etkileşime girme ve çevreye uyma yeteneklerinin altında duygusal bir savunmasızlık ve hatta boşluk yatar. Ama dıştan bakıldığında, imajlarını insanlara ve toplumsal beklentilere göre sürekli değiştiren bir insan ortaya çıkar.
Üç’ler ne kadar başarı ve hayranlık toplarlarsa toplasınlar her zaman gerçek nefislerinden, değerin ve kimliğin kaynağı olan Özlerinden kopuk olma sorunu yaşayacaklardır. Üç’ler yaşam enerjilerini imajlarını cilalamak, benliğe değer katmak için kullanırlarsa kaçınılmaz olarak Var Oluşun kaynağından uzaklaşacaklardır. Bunun sonucu ise boşluk ve değersizlik hisleridir.
Güçlü Tarafları
Üç’ün projeler ve gelecek planları konusundaki coşkusu çevresindekilere de yansır. Kişisel başarıları, çok çalışma kapasitesi ile birleşerek başkalarına örnek olur. Yaşamı boyunca öğrenmeye heveslidir ve her zaman yapacak ilginç bir şeyler bularak depresyona girmemeyi başarır. Kendilerini ve projelerini etkili bir şekilde sunma konusunda doğal bir yetenekleri vardır. İnsanların kendi çabalarıyla maddi olarak yükselmesine yardımcı olmayı amaçlayan toplumsal programlan desteklemeye ve geleceğin liderlerini yaratmaya ilgi duyar.
Çekici Ortamlar
Uzun süreli çabalarla oluşturulmuş küçük işler ona çekici gelen ortamlar arasında yer alır. Müdür, satış görevlisi, basın yayın danışmam, reklamcı ve imaj yaratıcısı gibi bilinen düşüncelerin işe yarar sistemlerle güçlendirildiği meslekler, Üçler için uygun mesleklerdir. Anlaşma, promosyon, pazarlama ve satış işlerini başarıyla yürütürler.
Üçler, sosyal hayatta örnek birer insan haline gelirler; radikal bir solcu, muhafazakâr bir sağcı olabilirler. Sivrilebilecekleri ortamlar onları kendine çekerken başarılı olamayacakları ortamlardan kaçınırlar. İlerlemeye açık olan itibarlı meslekleri çekici bulurlar. Piramidin en üstü, en tepedeki yetkili olmak isterler. Medyadaki imajları ve kişisel tarzları ile oy toplayan siyasiler olabilir.
İtici Ortamlar
Gelecek vaat etmeyen meslekleri itici bulurlar. İtibar sağlamayacak bir görev onlar için hiçbir şey ifade etmez. İçinde bulunduğu toplumsal yapıya ters düşen bir imaj gerektiren herhangi bir durumdan kaçınmaya çalışırlar. Ürün ortaya çıkmadan önce iç gözlem ve deneme yanılma evresi gerektiren yaratıcı projelere pek katlanamazlar. Üçler, gazeteci olmayı roman yazarı olmaya; bir dergide sanat yönetmeni olmayı, bir eser yaratabilmek için aylarca çalışan ciddi bir ressam olmaya yeğlerler.
Yakın İlişkiler
Gerçek benlik ile Başaran benlik arasında çocukluk yıllarında yaşanan bölünme, yakın ilişkilerde özellikle belirginleşir.
Üçler rol yaptıklarını bile bile, yakın bir eş imajını yansıtabilirler. Duyarlılık gerekiyorsa duyarlılık sergilerler, illa bir şey hissetmeleri gerekmez. Yakın ilişkilerde de “başarılı adamı oynamaya” eğilimlidirler. Güçlü bir eşin ya da harika bir dostun “yapması gerekenleri” yerine getirirler. Gerçek duygular belirdiğinde bir deneyimsizlik baş gösterir: “Bir iki tane duygum var, gerisi nerede bunların?” Ya da içinden çıkılmaz bir durum söz konusu olur: “Duygularımı serbest bıraktığımda, bu işin altından kalkamıyorum ve kımıldayamaz hale geliyorum.” Duygularıyla ilk defa yüzleşen işkolikler genelde kendilerine. “Gerçek duygularım bunlar mı?” ya da “Duygularıma takılıp kalır, üretkenliğimi yitirir miyim?” sorularını sorarlar.
Üçlerin yakın ilişkilerinin güçlü yönü, aile fertlerinin hedeflerine ve heveslerine sıra dışı bir destekle yaklaşmalarıdır. Bunu sağlamak için çok çalışırlar ve özdeşleştikleri insanların başarısı, onları büyük oranda hoşnut eder. İnsanları yalnızlıktan ve olumsuz duyguların içinden, duygusal açıdan yapıcı etkinliklere doğru çekip çıkarırlar. Aile yaşamı ile özdeşleşirlerse aileye zaman ve enerji harcarlar. Yakın ilişki ile özdeşleşirlerse yakın bir eş olmak için büyük çaba sarf ederler. Buna karşılık işle özdeşleştiklerinde ne aile ne de sevgi için fazla zamanları olmayacaktır.
Yakın ilişkilerinin zayıf yönü, projelerin onları duygularından kolayca uzaklaştırabilmesidir. Üçler bunu aile için çalışma ruhuyla yapıyor olsa da başkaları bunu kişisel bir başarı çabası olarak görecektir.
Bir eş ya da arkadaşın fiziksel görünümü ve başarıları onlar için aşırı derecede önemlidir.
Hangi Kişilik tarzında olduğunu öğrenmek tabi ki çok önemlidir, lakin tarzınızın hangi seviyesinde olduğunu öğrenmekte bir o kadar önemlidir. Bu kadar emek verip tarzınızı öğrendiniz. Aşağıdaki butonu tıklayıp sadece 14 soru daha çözerek seviyenizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.
Ünlü Üçler
Erhard Seminerlerle Eğitim (EST- Erhard Seminars Training) adı altında bir gelişim programı yaratan ve çok başarılı bir kişisel gelişim uzmanı olan Werner Erhard, ünlü Üçler arasında yer alır.
Ronald Reagan, Walt Disney, Farrah Fawcett ve John F. Kennedy diğer ünlü Üçlerden birkaçıdır.