Tip 7 Özellikler

Tip 7 Özellikler

HEVESLİ

Kendiliğinden Davranan, Çok Yönlü, Gözü Doymaz, Dağınık Kişi
Temel Korku: Acı ve yoksunluk içinde olmak.
Temel Arzu: Doyum içinde ve hoşnut olmak; ihtiyaçlarının karşılanması.
Ana unsur dışa dönük duyarlılıktır. Yedi’ler enerjilerini dış dünyadan uyarı almak üzere kullanırlar; bu yüzden akıl ve ruhları olağanüstü bir şekilde dışsallaşmıştır. Yedi’ler sürekli yeni, değişik ve daha heyecanlı deneyimlere doğru yol alırlar. İnsanlarla ve gerçek dünya ile girdikleri güçlü etkileşimden enerji toplarlar. Çöküşe girdikçe nefislerinden, endişeden, bilinç- dışı dürtülerden, yalnızlıktan ve güvensizlik duygularından kaçmaya, bu arada ihtiyaçlarının karşılanması için de dış dünyadan (ve insanlardan) talepte bulunmaya başlarlar. Genel örüntü, enerji ve canlılık dolu, aynı zamanda sığ ve iniş çıkışlı olmaya meyilli, hareket içinde bir coşkunluktur. Bu enerji, acı ve endişeden kaçmak için kullanılıyorsa averaj ve sağlıksız Yedi’ler geçirdikleri deneyimleri özümseyemiyor, sürekli engellenme duygusu yaşıyor ve ara sıra kendilerini bakan ve besleyen kişilere hırçınlaşıyorlar demektir.
Yakın İlişkiler
Yediler ilişkileri, her iki taraf için de harika olan bir yaşamı paylaşmak olarak görürler, ancak bağlılık kurmanın kısıtlamalarına özellikle dikkat ederler. Kendilerini en çok tüm seçenekler açık olduğunda mutlu hissederler. “Âşık olmanın nesi yanlış? Yaşamın en iyi yönlerini paylaşmanın nesi yanlış?” En güzel maceraların hepsinden bir parça tatmak isterler, yalnızca bir tanesiyle yetinmek onlara göre değildir. Tek bir maceraya bağlanmak her ne kadar çekici gelse de sıkıntı ve doyum duygularını da beraberinde getirir ve bir sonraki olası romantik ilişkiyi de sınırlandırır.
İlişkiler, birlikte hareket ederek ilginç ve en nitelikli konular üzerine konuşularak gelişir. Bu, maceracı bir ilişki kurma tarzıdır ve yaşamın itici yanlarını tartışmaya karşı da bir tampon oluşturur. Bir sorun yaşandığında etkinlikler birbiri ardına dizilir ve böylece sorunu konuşmaya zaman kalmaz. “Önemli etkinlikler” o denli birbirine yakın sıralanırlar ki, uçağa yetişmeleri gerektiğinde çiftler, ayrılıkları hakkında konuşmak için ancak on dakika ayırabilirler. Yüzleşme ve karşılıklı yakınmalar Yedi’ye zor gelir çünkü bunlar başarısız olduğunu ima eder. Ciddi konuşmaları sürekli erteleme eğilimi içerisindedirler.
Nihai bir bağlılık gerçekleştirmekte zorlanmasına karşın, ilişki sona erdiğinde iyi bir fırsatı elinden kaçırdığını düşünebilir. Yedi’nin ideal sevgi anlayışı, yalnız başınayken gerçekleştirdiği etkinliklere eşinin de katılmasıdır. Eş, yaşamın iyi olduğu gerçeğini ona yansıtmalı ve Yedi’nin hayatına herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama getirmemelidir. Bunlar olmadığında Yedi, ikinci en iyi seçenek olarak gelecek programına yeni bir arkadaşlık notu düşecektir. Bu sayede hem Yedi’nin ilgisi korunmuş olur, hem de ilişki asla sıkıcı ya da zorlayıcı bir aşamaya girmez.
Yakın ilişkilerin güçlü yönü, Yedilerin çeşitli etkinlikler, zihinsel uğraşılar, cinsellik ve oyunlarla duyguları canlı tutmaya çalışmasıdır. Paylaşacak yeni ilgi alanlarıyla çıkıp gelirler, eski anlaşmazlıkları geçmişe gömerler ve her şeye yeniden başlarlar.
Yakın ilişkilerin zayıf yönü, eşleri duygusal açıdan muhtaç ya da depresif bir tutum sergilediğinde Yedilerin kaçıp kendini kurtarmak istemesidir. Böyle bir durumda, birtakım değişiklikler yapmaları gerektiğini öne sürüp bunu akla uygun bir şekilde anlatarak kendilerine bir kaçış yolu bulmaya çalışırlar.
Güçlü Tarafları
Yaratıcı olasılıklara coşkuyla yaklaşması ve insanlarla iletişime geçip yeni düşünceler öne sürmesi Yedilerin güçlü tarafları arasında yer alır. Özellikle işin başlangıç aşamalarında iletişim ağı kurma ve beyin fırtınası yaratma konularında üstün başarı gösterirler. Karşıtlıklar arasında uyuşan noktalan bulmak, her şeyin en iyi yönlerini görebilmek için kendi ilkeleri ile yeni kavramlar arasında ilişkiler kurma ve deneyler yapma isteği duyarlar. Maceraya açık projelere, gerçek bir ilgi ve enerji ile yaklaşırlar. Başkalarının maddi ve kişisel kazanç için sarf edecekleri çabayı Yediler, iyi zaman geçirmeyi vadeden ilginç projeler ve değerli bir dava uğruna harcarlar.
Çekici Ortamlar
Editör, yazar ve öykücüler arasında pek çok Yedi bulunur. Yediler arasında yeni paradigma kuramcıları, tasarımcılar, danışmanlar ve araştırmacılar da vardır. Yediler coşkulu kalmanın doğal yollarını arayan insanlardır.
Hep genç kalırlar, sağlıklı ve etkin olmak için kondisyon merkezlerini ve sağlıklı gıda mağazalarını doldururlar. New Age dergilerin sayfalarında onlara sık sık rastlarsınız. İdealist, fütürist ve gezgindirler. “Kısa bir süre sonra uçağa bineceğim, beni yok sayın…” gibi ifadeleri en çok onlardan duymanız muhtemeldir. Hep en iyi yudumu, en iyi lokmayı arayan yemek ve şarap tutkunları gibi, onlar da en iyi deneyimi ararlar. Üniversitelerde, büyük bir coşkuyla disiplinler arası çalışmaları teşvik edenler yine onlardır.
İtici Ortamlar
Yediler genelde macera ruhu taşımayan laboratuvar teknisyenliği, muhasebecilik gibi rutin iş ortamlarında bulunmaktan hoşlanmazlar. Basmakalıp ve ilerlemeye açık olmayan meslekler, onlara göre değildir. Eleştirici bir patronun denetiminde çalışmaktan hiç hoşlanmazlar.
Hangi Kişilik tarzında olduğunu öğrenmek tabi ki çok önemlidir, lakin tarzınızın hangi seviyesinde olduğunu öğrenmekte bir o kadar önemlidir. Bu kadar emek verip tarzınızı öğrendiniz. Aşağıdaki butonu tıklayıp sadece 14 soru daha çözerek seviyenizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ünlü Yediler
Barış Manço Orhan Veli Benjamin Franklin, Cameron Diaz, Chuck Berry, Claire Littleton (Lost), Demet Akalın, Elizabet’h Taylor, Elton John, Evliya Çelebi, Federico Fellini, Gianni Versace, Goethe, Howard Hughes, Howard Stern, Jack London, Jack Nicholson, Jim Carrey, John Fitzgerald Kennedy, Kate Winslet, Kenan Doğulu, Kıvanç Tatlıtuğ, Larry King, Leonardo da Vinci, Leonardo Di Caprio, Marco Polo, Mick Jagger, Richard Branson (Virgin Group’un CEO’su), Robin Hood, Robin Williams, Sarah Ferguson, Serdar Ortaç, Sergen Yalçın, Steven Spielberg, Wolfgang Amadeus Mozart.