Tip 8 Özellikler

Tip 8 Özellikler

MEYDAN OKUYAN

Öz-güven Sahibi, Kararlı, Söz Dinlemez, Yüzleşmeyi Seven Kişi
Temel Korku: İncitilmek, kontrol edilmek. Koydukları sınırların aşılması.
Temel Arzu: Kendilerini ve bağımsızlıklarını korumak.
Anahtar unsur yayılmaktır. Sekiz’lerin akıl ve ruhu bir yanardağ gibidir; sanki büyük bir güç, çevreye hâkim olmak için dışa doğru yol almaktadır. Sekiz’ler inanılmaz güçlü benlikleri ile dış dünyaya yönelik, cinsellik unsurları da içeren saldırganlık sergilerler. Sekiz’lerde genelde iç çatışma yoktur; akıl ve ruhlarının yapısından dolayı saldırganlıklarını bastırmak veya nefse döndürmek yerine dışa atarlar. Ama çeşitli yüzleşmeler yüzünden ve irade, benlik veya cinsel hâkimiyet gösterileri sırasında sıklıkla kişilerarası çatışma yaşarlar. (Bu tarz bir çatışma anlık endişe ve korkuya neden olabilir; Sekiz’ler bunu da inkâr ederler.) Genel örüntü, çevreyi (ve insanları) etkilemek veya ona tümüyle hâkim olmak için amansız bir dışa doğru yayılmaktır.
Sekizler içlerinden geldiği gibi davranma eğilimindedirler. Çocukluk dönemlerinden itibaren “önce yap sonra düşün” tarzı bir eylem planı izlerler. Bu, hayatta kalma sistemlerinin bir parçasıdır. Sekizler, insanın kendini iyi ve güçlü hissetmesini sağlayan her şeyin doğru eylem tarzı olduğuna inanırlar. Diğer insanlara kıyasla, bedensel heyecanlarından ötürü kendilerini çok fazla sorgulamaz ve suçlu hissetmezler. Öfkelerini dışa vurmak ya da cinsel duygularına göre hareket etmek onları utandırmaz.
Güçlü Tarafları
Sekizlerin temel kaygısı güç ve denetimdir. Denetimi üstlenme ya da liderliğe atanma gereksinimlerinin kölesi olabilecekleri gibi, bu niteliklerini kendilerinin ve başkalarının yararına da kullanabilirler. Sabit fikirli Sekizler, kendilerini güvende hissetmek için başkalarını kendi görüşlerine boyun eğmeye zorlarlar. Bununla birlikte, aynı iktidar tutkusu, zorlu bir işi yürütmek için gerekli olan güce de dönüştürülebilir. Kendini adamış bir Sekiz, engellerle karşılaşıldığında ve doğrudan eyleme geçmek gerektiğinde örnek bir liderlik sergilerler.
Mücadeleci tavırlarına ve abartılı davranışlarına karşın Sekizler, derinde yatan isteklerini ifade etmede ve gerçek hedeflerine yönelmede güçlük çekerler. Sekiz ilgisini canlı tutmak için sorun veya kavga çıkarır, ancak gereken ilgi dışarıdan sağlandığı zaman hedefleri gerçekleştirmek için denetimi memnuniyetle ele alacaktır.
Sekizler, konumlarını herkese açık bir şekilde göstermek isterler. İnsanları içten içe yönlendirmeye çalıştıklarında bunu öyle alenen yaparlar ki amaçları hemen ortaya çıkar ve dolayısıyla planlan etkisiz kalır. İlişkilerde kesin doğruluk olmasını isterler ve topluma karşı imajlarını korumak gibi bir kaygı taşımadıklarından, isteklerine doğrudan ulaşmaya çalışırlar. Dostlarına zaman ve enerji ayırmada cömert davranırlar, eğlenceye sonsuz bir canlılıkla yaklaşırlar.
Çekici Ortamlar
Sekizler genelde güç simsarı ya da perde arkası siyasetçisi olurlar. Amerika’nın mali imparatorluklarının denetimini ele geçiren hırsız baronlardır. “Benim bölgem, bizim insanlarımız” gibi ifadeleri sık sık kullanan, mafya zihniyetiyle hareket eden tiplerdir. Cehennem Melekleri, ticaret odası liderleri, hayatta kalma savaşı kahramanları da yine Sekizlerden çıkar… “Bana bulaşma!” Yumuşak kalpli, sabit fikirli insanlardır. Bir eliyle denetim kuran, diğeriyle adaleti sağlayan yöneticilerin de Sekiz olma olasılığı yüksektir. Konut yapımından bir servet kazanan ve evsizlere barınak sağlama projesine önayak olan bir müteahhit de muhtemelen bir Sekiz’dir…
İtici Ortamlar
Sekizler genelde faziletli davranışlar ve kurallara uymayı gerektiren işlerde çalışmazlar. Öngörülemeyen iktidar manevralarına ya da yönetim değişikliklerine açık ortamlardan hoşlanmazlar. Hoşnutsuzlukları giderme gücü olmayan, yalnızca üstlerin iyi niyetine bağlı işlere güvenmezler.
Yakın İlişkiler
Bir bakıma, Sekizler yakın ilişkiler kurmaktan çok yalnızlığı severler. Çünkü yalnız bir insanın sadece bir kişiyi kollaması ve tek bir bölgeyi savunması gerekir. Sekiz, bir kişiye ilgi duymaya başladığında cinsellik ve sevgiye koşullu olarak yaklaşır. “Birlikte aşk yaşarız ancak zamanımızın çoğunu ayrı geçiririz.” “Yatakta çok uyumluyuz, ancak o kadar da kusursuz bir arkadaşlığımız olduğu söylenemez.” Yakınlık ve arkadaşlık, koalisyon siyaseti çizgisinde yol alır. “Ona hangi açılardan güvenebileceğimi kesin olarak biliyorum.” “Hayatımdaki yerini çok iyi biliyorum.” Görüşler paylaşılır, konumlar kesinleştirilir ve ilişki, macera, doyurucu bir cinsellik ve birlikte yapılması hoşa giden etkinliklere dayandırılır.
Arkadaşlık yakın bir ilişkiye doğru yol aldığında, Sekizler kararlarını başka birine danışma zorunluluğu hissetmek gibi kendilerinden pek de beklenmeyen bir tavır içine girerler. Sekiz, eşin fikirlerini önemsiyormuş gibi davranır ama onun ruh halinden etkilendiğini fark eder. Sekizler kendilerini güç kaynağı olarak görürler ve bir başkasına bağlılık, kendisini hoşnut etmeye odaklanmış güç sistemine uygun bir durum değildir.
Sekiz’in savunmadan vazgeçmesi çok yavaş ve korkularla dolu bir süreç olacaktır. Genelde ilişkinin işleyişini denetim altına alarak gardım indirebileceği güvenli bir bölge yaratır kendine. Eşinin yaşamında neler olup bittiğini bilmek isteyecek ve kimlerle görüşmesi, ne zaman, nerede ve nasıl zaman geçirmesi gerektiği konusunda kati fikirleri olacaktır. Eşin sevgisine bağımlı olmaya başladığını hissettiğinde, ilişkide güçlü bir müttefik ve koruyucu tavrı benimseyerek karşı tepki verme yönünde güçlü bir istek duyacaktır. Kendini daha az savunmasız hissetmek için ilişkinin sorumluluğunu üstlenen kişi olmak isteyecektir ki bu da kolaylıkla eşin yaşamını denetleme şeklini alabilir.
Eş bu isteklere boyun eğdiğinde ise ilginç bir çatışma söz konusu olacaktır. Sekiz egemenlik kurmak isteyecek, bununla birlikte eşi teslim olmaya direndiği zaman, onu daha çekici bulacaktır. Bu çelişkinin temelinde Sekiz’in güç kaygısı yatar. Sekizler boyun eğmeye istekli olan ve yaşamlarının denetimini onun ellerine bırakan insanların davranışlarını öngörebilir, bu nedenle de onlara güvenebilirler. Bununla birlikte baş eğmeye dünden razı insanlardan hemen sıkılırlar ve kayda değer bir rakip tavrı sergileyemeyen insanlara karşı ilgilerini yitirirler.
Hangi Kişilik tarzında olduğunu öğrenmek tabi ki çok önemlidir, lakin tarzınızın hangi seviyesinde olduğunu öğrenmekte bir o kadar önemlidir. Bu kadar emek verip tarzınızı öğrendiniz. Aşağıdaki butonu tıklayıp sadece 14 soru daha çözerek seviyenizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ünlü Sekizler
Gurdjieff, Madame Blavatsky, Pablo Picasso, Sean Penn, Mehmet Akif Ersoy,  Recep Tayyip Erdoğan,  Al Capone, Ali Şen, Ann Richards,Aristotle Onassis, Aziz Yıldırım, Barbara Walters, Benjamin Linus (Lost), Bette Davis, Charlton Heston, Ernest Hemingway, Ernesto Che. Guevera, Ferdinand Marcos, Fidel Castro, Frank Sinatra, Franklin D.    I.Roosevelt, Henry Kissinger, Hz. Ömer, İbrahim Tatlıses