Tip 4 Özellikler

Tip 4 Özellikler

BİREYCİ

Canlı İfade Gücü Olan, Dramatik, Kendine Yoğunlaşmış, Değişken Mizaçlı Kişi
Temel Korku: Kişisel önemden yoksun ve kimliksiz olmak.
Temel Arzu: Kendini bulmak.
Anahtar unsur öznelliktir. Nefis algılamalarını ayakta tutabilmek için Dört’lerin deneyimleri ile kişisel ve duygusal düzeyde yankılamaya (rezonans) ihtiyaçları vardır. Bu yüzden her şeyi “kişisel” alırlar ve var olsun olmasın, iyi veya kötü her şeye anlam yüklerler veya arkasında niyet ararlar. Deneyimlerini içselleştirerek nefisleri ile ilgili derin sezgilere sahip olabilirler veya tam tersi, dramatik insan olurlar. Genel örüntü, öznel hisler ve dürtüler, bunları ifade etme ve saklı tutma ihtiyacı arasındaki çatışmalardır. Dört’ler anne babalarına karşı yetersiz oldukları için karanlık ve düşmanca hisler beslerler, sonra bununla ilgili suçluluk hislerine kapılırlar; bu da kendilerini kısıtlamalarına, bastırmalarına neden olur. Dört’ler çöktükçe nefse dönük olumsuzluklara kapılırlar, diğer insanlardan ve ne tuhaftır ki kendilerinden de kopar ve uzaklaşırlar. Bu içe dönme ve nefse yoğunlaşma sarmalını bir yerinden çözemezlerse kendilerine ve düş kırıklığına uğrattıkları insanlara karşı duydukları nefret duyguları onları yer bitirir. Besledikleri düşmanca hisler denge yaratabilecek hiçbir olumlu yön içermez.
Çekici Ortamlar
Dörtlerin genelde iki işi olur: “Para kazandığım iş ve sanatçı kişiliğimi ortaya koyduğum iş.” Dansçılık, mankenlik ya da fotomodellik gibi özel standartlara uyum sağlamanın bir yolu olan ve bedensel disiplin gerektiren işler onlara çekici gelir. Atölye işleri, iç dekoratörlük, antika koleksiyonculuğu ve sıra dışı ikinci el mağazaları onlara çekici gelen iş ortamları arasındadır.
Metafizikçiler ve psikoloji uzmanları da sıklıkla Dörtler arasından çıkar. Zihnin daha yüksek düzeyleri ile bağlantı kurma arayışındadırlar. Dörtler ayrıca acı ve yas durumlarında okul hocası, feminist, hayvan hakları eylemcisi olamaya da eğilimlidir. Din, metafizik ve sanat konulan onlara çekici gelir.
İtici Ortamlar
Sıradan ortamlar ve dünyevi yüzeysel işler onlara itici gelir. “Bir ofiste çalışıyorum ama bu iş bana göre değil.” Daha çok kazanan ya da daha çok şeye sahip insanlara yakın çalışmaktan hoşlanmazlar. Hizmete yönelik çalışan, adı bilinmeyen bir işçi olmak ve özel yeteneklerini sergileyemeyecekleri bir işte çalışmak istemezler.
Yakın İlişkiler
İçteki dikkatin çok büyük bir bölümü, beklenen sevgilinin gelişine yönelik hazırlığa yöneltilmiştir. Sanki yaşanan an, gelecekteki yaşanacaklara yönelik bir hazırlıktan ibarettir. Hâlihazırda bir ilişki yaşanmıyorsa gelecekteki buluşma büyük bir duygu yoğunluğu ile hayal edilir. Yaşanmakta olan bir ilişki söz konusuysa Dört, sevgili ile yeniden birleşmenin hayalini kurabilmek için kendini geri çekme eğilimi içerisine girebilir.
Dört’ün dikkatini elinde olanın olumsuz yanlarına yöneltme alışkanlığı ilişkilerini sarsar. Dikkat mevcut duruma odaklandığında beklenmeyen olumsuzluklar, sevgili uzaktayken görülmeyen sevimsiz özellikler su yüzüne çıkmaya başlar.
Yakın ilişkileri güvenli bir uzaklıkta tutmak, Dörtler için bir sanat halini almıştır. Ne çok uzak, ne de çok yakın. Eşin iyi özelliklerine seçici bir şekilde kendini verebilecek kadar uzak, daha fazlasını isteyebilecek kadar yakın. İlgiyi sürdürebilecek ve gerçek bir şeylerin zamanla gerçekleşebileceği umudunu koruyacak, ancak şu ana bağlanma baskısı olmayan, güvenli bir yarı uzaklık…
Yakın ilişkilerin güçlü yönü, Dörtlerin ilişkinin yoğun bir şekilde sürmesini istemesidir. Kriz durumunda bile karşısındakinin ne durumda olduğunu görebilecek ideal bir yapıya sahiptirler. İnsanların zamanla değişebileceğini bilir, bir ilişkinin pek çok aşamadan geçerek gelişmesine olanak tanırlar. Hep yeni baştan başlamak isteyebilirler ve olumsuzlukları geçmişe gömebilirler.
Yakın ilişkilerin zayıf yönü, Dörtlerin diğer insanların ilişkilerinin getirileri ile kendi ilişkisinin getirilerini kıskanç bir tutumla kıyaslamasıdır. Kendilerini üzgün hissettiklerinde, bunun nedeninin karşısındaki insanın suçu olduğunu düşünürler. Yatarak üzüntülerinden kurtulup eski güçlerine geri dönmeyi beklerler.
Hangi Kişilik tarzında olduğunu öğrenmek tabi ki çok önemlidir, lakin tarzınızın hangi seviyesinde olduğunu öğrenmekte bir o kadar önemlidir. Bu kadar emek verip tarzınızı öğrendiniz. Aşağıdaki butonu tıklayıp sadece 14 soru daha çözerek seviyenizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.
Tip 4’lerin Diğer Ünlü İsimleri:
Okan Bayülgen, Elif Şafak, Ahmet Altan, Kürşat Başar, Mustafa Denizli. Candan Erçetin, İlhan İrem, Aysel 5 Gürel, Bob Dylan, Charlie Pace (Lost), j Edgar Allan Poe, Hande Ataizi, Ingmar  Bergman, Johnny Deep, Albert Camus, ■ Judy Garland, Marcel Proust, Marlon “ Brando, Miles Davis, Mümin Sekman, E Nil Karaibrahimgil, Prince, Steve Jobs I (Apple’in CEO’su), Tarkan, Teoman, Z Vincent Van Gogh, Virginia Woolf