Aşırı Hassas Kişilik | Hakikatim
Aşırı Hassas Kişilik Fazla hassas kişilik Duyarlı insan Çok hassas kişi Aşırı hassas kişilik
Aşırı Hassas Kişilik Testi
03/03/2021
Aşırı Hassas Kişilik Fazla hassas kişilik Duyarlı insan Çok hassas kişi Aşırı hassas kişilik

Son Derece Hassas Kişi

Aşırı Hassas Kişilik Fazla hassas kişilik Duyarlı insan Çok hassas kişi Aşırı hassas kişilik

Sık sık “çok hassas”, endişeli veya bitkin hissediyor musunuz?

Kendinizi çok duygusal, sezgisel veya kolayca bunalmış olarak mı düşünürdünüz?

Belki de içe dönüksünüz veya çok fazla yalnız kalmaya ihtiyacınız var?

 

Öyleyse, nüfusun % 15-20’sinde bulunan genetik bir özellik olan Yüksek Hassasiyetli Kişi (HSP) olabilirsiniz. Son Derece Hassas olmak, yaşama, sevme ve derinlemesine hissetme avantajı yaratır, ancak çoğu zaman aşırı uyarılma ve yanlış anlaşılma hissine yol açabilir. 

Aşırı Hassas Kişilik (HSP) Özelliği nedir? 

Elaine Aron’un araştırmasına göre, Yüksek Hassasiyet veya Duyusal İşleme Hassasiyeti (SPS), tüm cinsiyet kimlikleri arasında eşit olarak dağılmış, doğuştan gelen bir özelliktir. Sinir sistemi ve beynin en çok gözden kaçırdığı incelikleri ve ayrıntıları işlemesine izin veren bir varyasyondur. Bir zamanlar hayat kurtaran bu evrimsel araç, her zaman işlenmesi gereken yüksek miktarda uyaranın olduğu modern dünyada aşırı uyarıcı bir yük haline geldi. 

 

Aşırı Hassas Kişilik Fazla hassas kişilik Duyarlı insan Çok hassas kişi Aşırı hassas kişilik

Çok Hassas Bir Kişi (HSP) olup olmadığımı nasıl anlarım?

Yüksek Duyarlılık birçok şekilde ortaya çıkabilir, ancak genellikle  yaşam süresi boyunca mevcut olan aşağıdaki dört özellik (DOES) olarak ortaya çıkar: 

D – İşleme Derinliği

Yüksek Hassasiyetli beyin, algıyı geliştirmeye ve öz farkındalığı artırmaya yardımcı olan beynin daha aktif bir izolasyonuna sahiptir . Aşırı hassas kişiler ayrıca devreye girmeden önce duraklatmak ve yansıtmak üzere kablolanmıştır. Bu nedenle, çok hassas kişiler her zaman çevrelerinden çok fazla bilgi alıyor ve bunun hakkında derinlemesine düşünüyorlar. Bu, daha yavaş karar vermeye ve görevler arasında daha fazla geçiş süresine neden olabilir.   

O – Aşırı uyarılma

Duyarlı insanlar çevrelerinde daha ince ayrıntılar fark ettiklerinden ve sosyal uyarımdan daha duygusal olarak etkilendiklerinden, yüksek düzeyde girdiyle aşırı uyarılma ve tükenme olasılıklarının daha yüksek olması mantıklıdır.  

E – Duygusal Duyarlılık / Empati

Beyin taramaları  , HSP’lerin başkalarına empati duygusundan ve duygusal tepkilerle ilgili alanlarda daha fazla faaliyetten sorumlu olan daha aktif ayna nöronlarına sahip olduğunu göstermiştir. HSP’ler hem olumlu hem de olumsuz duyguları HSP olmayanlara göre daha yoğun hissederler.    

S – İnceliklere / Duyusal Uyaranlara Duyarlı

Fazla Hassas Kişiler, sözlü olmayan ipuçları ve çevrelerindeki küçük değişiklikler gibi diğerlerinin gözden kaçırdığı ince ayrıntıları fark eder. Ayrıca parlak ışıklar, yüksek sesler, güçlü kokular veya sert dokular gibi güçlü duyusal girdilerden daha fazla etkilenirler.

 

Aşırı Hassas Kişilerin Yaşadığı Yaygın Zorluklar

Çok Hassas olma mücadelelerinin çoğu, aşırı uyarılma ve duygusal olarak tükenmişlikten kaynaklanmaktadır. Bu zorluklar, daha fazla kesinti süresi ve düzenleme araçlarına erişim ile kolayca çözülür.  

Kolayca Bunalabilir

Hayatınızın birçok alanında kendinizi kolayca telaşlandırılmış veya bunalmış hissedersiniz. Bu, genel anksiyete, kronik sindirim sorunları, bitkinlik, zayıf konsantrasyon veya düşük bağışıklık işlevi olarak ortaya çıkabilir. Yeni bir ilişkiye veya yaşam durumuna geçiş gibi hoş deneyimler bile stresli olabilir. 

Endişe ve depresyon

Anksiyete ve depresyon belirtileri, özellikle çocukluk döneminde güvenli bağlanma eksikliği ve anlamlı yetişkin ilişkileri olduğunda yaygındır. 

Duygusal Yoğunluk

Aşırı hassas insanlar hem olumlu hem de olumsuz olaylara tepki olarak daha duygusal hissederler ve başkalarının duygularını alırlar.

Utangaçlık ve Sosyal Kaygı

Çoğunlukla büyük toplantıların yoğunluğundan kaynaklanan utangaçlık veya sosyal kaygı bir sorun olabilir. Çok hassas biri tipik olarak bire bir etkileşimlerin tadını çıkarır ve anlamlı bağlantıları tercih eder.  

Sınırlarla İlgili Suçluluk Duyabilir

Sınırları belirlemek ve çatışmayla başa çıkmak genellikle rahatsızlık verir. Yüksek empati kapasitesi nedeniyle, Duyarlı insanlar genellikle “hayır” dedikleri için suçluluk hissederler ve başkalarına zarar vermekten endişe duyarlar.  

Hızlı Karar Vermede Zorluk ve Çelişki Yaşayabilir

Hassas kişi beyni eylemi engellemek için kablolandığından, geçişlerle mücadele ve hızlı karar vermede zorluk vardır. Eyleme geçmeden önce düşünmek için zamanın olması gerekir. Terfi almak veya yeni bir ilişki kurmak gibi olumlu geçişlerin bile entegre edilmesi zor olabilir.

İlişkilerden Kolayca Sıkılabilir

Küçük sohbetler sizi tatmin etmiyor ve belki de sıkıcı. İlişkiler çok önemlidir, bu nedenle hızlı bir şekilde dalarsınız ve biriyle yalnızca savunmasız veya duygusal olduklarında daha bağlı hissedersiniz. Bununla birlikte, ilişkilerdeki can sıkıntısı veya hayal kırıklığı, bağlantılar yüzeysel olduğunda veya yakın partnerler, duygusal bağlılığı karşılamada daha yavaş olduğunda su yüzüne çıkabilir.

Düşük Benlik Saygısı ve Yanlış Anlaşılma Hissi Oluşabilir

Yalnızlık, Hassas tipler için de büyük bir mücadele olabilir. Yaygın bir deneyim, yanlış anlaşılmış veya aileden ve akranlardan farklı hissetmektir, bu da düşük özgüvene yol açabilir.   

Yaşamda Geciken Kilometre Taşları

Kilometre taşlarına ulaşma konusunda geride veya daha yavaş hissetmek genellikle Çok hassas kişilerde görülür. HSP’lerin birkaç kariyer değişikliğinden geçmesi veya hayatlarının ilerleyen dönemlerinde evlenmesi nadir değildir.  

İş Stresi ve Zorluklar

İş yerinde tatmin edilmemiş, aşırı uyarılmış veya tükenmiş hissetmek duyarlı kişiler için büyük bir zorluktur ve birden fazla kariyer değişikliğine katkıda bulunabilir.  

Kendine Öncelik Veremeyebilir

Kendini feda etme eğilimi ve ihtiyaçları belirlemede zorluk, fazla hassas kişi için öfke, kızgınlık ve hayal kırıklığına yol açar.  

Duyusal Olarak Duyarlıdır

Bazı dış uyaran türleri sizi rahatsız eder. Bu, parlak ışıkları, yüksek sesleri, sosyal uyarımı, kalabalık otobüsleri, hızla yanıp sönen film ekranlarını, güçlü kokuları ve / veya sert dokuları içerebilir. Bir ambulans ya da itfaiye arabası geçtiğinde kulaklarınızı kapatırsınız, genellikle etiketleri giysinizden çıkarırsınız ve / veya kafein ya da bitter çikolata tüketmekten heyecan duyarsınız. 

Hassas Algı Güçleri

Oldukça Hassas İnsanlar, yeterli kesinti, anlamlı bağlantılar ve deneyimleri bütünleştirmek için zaman içeren mizaçlarına uygun bir yaşam tarzı yaşarken, yüksek algı gücüne sahip beyinlerinin ve yüksek duygusal kapasitelerinin karşılayabileceği birçok hediyeye erişebilirler.  

Dikkat Gelişmiştir

İnce vücut dili veya bir ortamda küçük değişiklikler gibi başkalarının gözden kaçırabileceği küçük ayrıntılar fark edersiniz. Arkadaşınızın yeni bir saç kesimi olup olmadığını veya birisinin üzüldüğünü ilk fark eden sizsiniz. 

Hızla İlerler

Avantaj duyarlılığı nedeniyle, Çok hassas kişiler pozitif müdahalelere daha fazla yanıt verir ve tedavide hızlı bir şekilde ilerleyecektir.  

Her Şeyi Derinden Hisseder

Küçük anlar bile, her şeyi derinden hissettikleri ve kolayca hareket ettikleri için HSP’lere büyük bir neşe getirebilir. Diğerlerine kıyasla, olayları daha derin ve daha uzun süre hissetme eğilimindesiniz. Belki de bir film sırasında ilk ağlayan ya da günlerce sizinle oyalanacak canlı rüyalar gören sizsiniz. 

Doğayı ve Hayvanları Sever

Duyarlı insanlar genellikle derin ruhsaldırlar ve doğaya ve hayvanlara bağlı hissederler.  

Vicdanlı ve Düşüncelidir

Vicdanlı ve dürüst olma eğilimine sahip olmak, işleri doğru şekilde yapma taahhüdüne yol açar.  

Empatik ve Sevecendir

HSP’ler çok ilgili, empatik ve başkalarının ihtiyaçlarına karşı duygusal olarak duyarlıdır.  

Sezgisel ve Algısaldır

Artan algı, içgörü ve sezgi, Çok Hassas Kişinin sözel olmayan ipuçlarını fark etmesine ve ince nüansları algılamasına izin verir.   

Yaratıcı ve Hayal Gücü Kuvvetlidir

Canlı rüyalara sahip olma eğilimi ile yaratıcı ve içe dönük olmak, HSP’ler için zengin bir iç dünya yaratır.

  


Aşırı Hassas Kişiler hakkında Yaygın Yanlış Algılamalar

 

Yüksek Hassasiyet İçe Dönüklükle Aynıdır

Gerçek: Aşırı hassas kişilerin yaklaşık% 30’u dışa dönükken, bazılarıda  tatmin olmak için daha yüksek düzeyde yeniliklere ihtiyaç duyan Yüksek Duygu Arayıcıları (HSS) .

Sadece Kadınlar Çok Hassas Kişilerdir

Gerçek: Bu özellik tüm cinsiyet kimlikleri arasında eşit olarak mevcuttur.

Duyarlılık Bir Bozukluktur

Gerçek: Duyusal İşleme Hassasiyeti normal bir mizaç varyasyonudur.

Duyarlı Kişiler Doğası gereği Endişeli, Utangaç ve Nevrotiktir

Gerçek: Aşırı hassas kişiler, avantajlı duyarlılık nedeniyle, doğru ortamda olduklarında ve ihtiyaçları karşılandığında, gelişmiş algılama, empati, yaratıcılık ve ayrıntı odaklılık gibi birçok değerli özelliği geliştirme ve sergileme eğilimindedirler.  

Yüksek Hassasiyet, Olumsuz Çocukluk Deneyimlerinin Bir Sonucudur

Gerçek: Yanlış uyum, ihmal veya istismar gibi zor çocukluk deneyimleri bir kişinin çok hassas olmasına neden olmasa da, Fazla Hassas Kişiler farklı duyarlılıkları nedeniyle bu koşullar mevcut olduğunda depresyon veya anksiyete, utangaçlık ve nevrotikliğe daha yatkındır.

Aşırı Hassas Kişilik testimize aşağıdaki butonla kolayca ulaşabilirsiniz.

Aşırı Hassas Kişilik Testi

Kaynak:

https://www.expansiveheart.com/

Bir cevap yazın