Narsist Kişilik Bozukluğu - Narsist nedir? | Hakikatim
Narsist Kişilik Bozukluğu - Narsist nedir? narsizm Narsist nedir narsist ne demek Narsist Kişilik Bozukluğu Narsist Narsisistik kişilik bozukluğu
Şizofreni
09/10/2018
Narsist Kişilik Bozukluğu - Narsist nedir? narsizm Narsist nedir narsist ne demek Narsist Kişilik Bozukluğu Narsist Narsisistik kişilik bozukluğu
Fagerström Testi
27/11/2018
Narsist Kişilik Bozukluğu - Narsist nedir? narsizm Narsist nedir narsist ne demek Narsist Kişilik Bozukluğu Narsist Narsisistik kişilik bozukluğu
0
Bu yazı defa okundu

Eğer kendinizde böyle bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız aşağıdaki butonla Narsisistik kişilik Bozukluğu testimize ulaşabilirsiniz.

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU

NARSİST NEDİR

 

Narsist kişilik bozukluğu; kişilik bozuklukları tiplerinden biridir. insanların kendilerine aşırı önem vermeleri, kendilerine aşırı derecede hayranlık duymaları, başkaları için empati eksikliği duymaları sonucu oluşan zihinsel bir durumdur. Ancak bu aşırı güven maskesinin ardında en ufak bir eleştiriye karşı hassas bir kişilik yatar.

Narsist kişiler sıklıkla kibirli, ben-merkezli, manipülatif ve talepkar olarak tanımlanırlar. Onlar büyük fanteziler (örneğin kendi başarıları veya güzellikleri) üzerinde yoğunlaşabilirler ve özel muameleyi hak ettikleri konusunda ikna olmuş olabilirler. 

Narsist biri ilişkilerinde, iş, okul veya finansal işler gibi yaşamın birçok alanında sorunlar yaşar. Narsistik kişilik bozukluğu olan narsist kişiler, hak ettiklerine inandıkları özel ilgi ya da hayranlıkla muamele görmediklerinde genellikle mutsuz ve hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bu kişilerle olan ilişkilerini tatmin edici bulmayabilirler ve onlardan uzaklaşırlar.

Narsistik kişilik bozukluğu kadınlara göre daha fazla erkekleri etkiler ve genellikle ergenlik çağında başlar. Bazı çocuklar narsist bir kişilik özelliği sergilemesine rağmen, bu onların yaşlarının tipik bir durumu olabilir ve narsistik kişilik bozukluğu oluşacağı anlamına gelmez.

Narsistik kişilik bozukluğunun nedeni bilinmemekle birlikte, bazı araştırmacılar biyolojik olarak savunmasız çocuklarda, aşırı koruyucu veya ihmalkar aile yaklaşımlarının etkili olabileceğini düşünmektedir. Genetik ve nörobiyolojik sebepler de, narsisistik kişilik bozukluğunun gelişiminde rol oynayabilir.

Narsist kişilik bozukluğu yüksek özgüven ve öz saygı ile karıştırılmamalıdır. Ayrım; yüksek özgüveni olan kişilerin aynı zamanda alçakgönüllü olması ile yapılabilir. 

Çoğu zaman, insanlar başlangıçta narsist kişilere çekilirler. Kendinizi narsist kişinin güven, atılganlık ve heyecanından etkilenmiş olarak bulabilirsiniz. Ancak, kişiyi derinlemesine tanımaya başladığınızda, başlangıçta sizi kendisine çeken aynı özellikler hakkında aynı şeyleri düşünmezsiniz. 

 

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

Narsist kişilik bozukluğu, aşağıdaki belirtilerin beş veya daha fazlası ile tespit edilir;

 • Kendi önemini abartmak.
 • Başarı, güç, güzellik veya zeka fantezileri ile meşgul olmak.
 • Özel olduğunu ve sadece diğer özel insanlar tarafından anlaşılabileceğine inanmak.
 • Diğerlerinden sürekli kendilerine odaklanılmasını ve kendilerine hayranlık beklemek.
 • Kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarını alet etmek.
 • Başkalarının duygularını göz ardı etmek, empati eksikliği.
 • Sık sık başkalarını kıskanır veya başkalarının kendisini kıskandığına inanmak.
 • Kibirli davranışları ve tutumlar göstermek.
 • Duygusuz olabilmek.
 • Güç arayışında olmak.
 • Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek.

Narsistik kişilik bozukluğu tanısı konmuş kişilerin yüzde 50 ila 75’i erkektir. Ayrıca, birçok ergen için yukarıda listelenen özelliklerin görülmesi yaygındır; Bu daha sonrasında narsist kişilik bozukluğu geliştireceklerini göstermez.

 

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU KOMPLİKASYONLARI

Narsisistik kişilik bozukluğunun ve bununla birlikte oluşabilecek diğer durumların komplikasyonları şunları içerebilir:

 • İlişki zorlukları.
 • İş veya okuldaki problemler.
 • Depresyon ve kaygı.
 • Fiziksel sağlık sorunları.
 • Uyuşturucu veya alkol kullanımı.
 • İntihar düşünceleri veya davranışları.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Narsist kişilik bozukluğunun tedavisi zor olabilir. Çünkü narsist kişiler büyük bir direnç ve savunuculukla tepki verebilirler ve bu da onların sorunlarının çözümünü zorlaştırır. Bireysel ve grup psikoterapi yaklaşımları, narsisistik kişilik bozukluğu olan kişilere diğerlerine karşı daha sağlıklı ve şefkatli bir şekilde yaklaşma konusunda yardımcı olabilir.

 Tedavi zaman içinde oldukça kuvvetli olan kişilik özelliklerine odaklandığından, aralıksız uzun yıllar psikoterapi gerekebilir. Değişim; davranışlarınızın ve eylemlerinizin sorumluluğunu kabul etmeye ve kişisel olarak daha uygun bir şekilde ilişki kurmanın yollarını öğrenmeye odaklanmıştır. İlişki kurma yolları:

 • İş arkadaşları ve aile ile ilişkileri kabul etmek ve sürdürmek.
 • Eleştirilerilere ve başarısızlıklara tolerans göstermek.
 • Duyguları anlama, empati kurmak.
 • Gerçekçi olmayan hedeflere ve ideal koşullara ulaşma arzunuzu en aza indirgemek.

Narsisistik kişilik bozukluğunu tedavi etmek için bilinen ilaçlar yoktur. Ancak, eğer narsist bir kişilik bozukluğu sorununuz varsa, çoğu zaman depresyon ve anksiyete ile de yaşıyor olabilirsiniz. İlaçlar bu durumlar için faydalıdır ve bunları tedavi etmek için kullanılabilir. Narsistik kişilik bozukluğu ile yaşayan bireylerde uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Eğer kendinizde böyle bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız aşağıdaki butonla Narsisistik kişilik Bozukluğu testimize ulaşabilirsiniz.

EN ÇOK BEĞENİLEN DİĞER TESTLERİMİZ

Bir cevap yazın