1. Çakra açma | Hakikatim
1. Kök Çakra Açma Kök çakranın yetersiz çalışması Kök çakranın aşırı çalışması Kök Çakra Şifalandırma Nedir? Kök Çakra Şifalandırma Kök Çakra Şifa Uygulamaları Kök Çakra Nedir? kök çakra meditasyonu çakra açma çakra 1. ÇAKRA AÇMA
Fagerström Testi
27/11/2018
1. Kök Çakra Açma Kök çakranın yetersiz çalışması Kök çakranın aşırı çalışması Kök Çakra Şifalandırma Nedir? Kök Çakra Şifalandırma Kök Çakra Şifa Uygulamaları Kök Çakra Nedir? kök çakra meditasyonu çakra açma çakra 1. ÇAKRA AÇMA
2. Sakral Çakra Açma
30/11/2018
1. Kök Çakra Açma Kök çakranın yetersiz çalışması Kök çakranın aşırı çalışması Kök Çakra Şifalandırma Nedir? Kök Çakra Şifalandırma Kök Çakra Şifa Uygulamaları Kök Çakra Nedir? kök çakra meditasyonu çakra açma çakra 1. ÇAKRA AÇMA

1. ÇAKRA AÇMA (MULADHARA-KÖK ÇAKRA)

 • İsmin anlamı: Kökü destekleyen
 • Yer: Kuyruk Sokumunun 2.segmanı
 • Yetenek: Kabullenme
 • Temel ilke: Maddi var olma iradesi.
 • İçsel durum: Sağlamlık
 • Değerli taş: Yakut
 • Pozitif güç: Dengeleyen
 • Elementi: Toprak. Kök çakra dünya ile ilişkilidir. Çıplak ayakla kumda veya çimde yürüyüş yararlı olmaktadır. Doğada harcanan her an bu çakra için yararlıdır.
 • Psikolojik işlev: Özgüven, yeryüzüne bağlılık, hayatta kalma güdüsü, güvenlik, cömertlik, denge.
 • Duyu organı: Burun
 • Duyu: Koku alma
 • Duyu objesi: Koku
 • Faaliyet organı: Anüs
 • His: Hoşnutluk
 • Ses: Baskın davul sesi.
 • Tad: Havuç
 • Bezler: Kuyruk sokumu bezi.
 • Gölge Duyguları: Kızma, gücenme, sertlik
 • Etkilediği organlar: Mesane, prostat, testisler, rahim, düz ve kalın bağırsaklar.
 • Beden bölgeleri: Ayaklar, bilekler, dizler, bacaklar, kalçalar, omurga, kemikler, tırnaklar, kan, kemik iliği, bağışıklık sistemi.
 • Fiziksel rahatsızlıklar: Diz ve bacak sorunları, sırt ve bel ağrıları, varis, siyatik, hemoroid, obezite, kanser, kabızlık, ishal, tümörler, testis ve rahim sorunları, halsizlik, bağışıklık sistemi sorunları.
 • Psikolojik rahatsızlıklar: Ölüm korkusu, terkedilmek, küçük düşürülmek, incitilmek ve yakınlık korkusu, kibir, kendine güven ve irade eksikliği.
 • Nitelikler: Mutluluk, keyiflilik, coşkunluk, tutkulu oluş.
 • Beslenme: Domates, pancar, çilek ve elma gibi sağlıklı kırmızı gıdalar yiyin.
 • Giyinme ve süslenme: Çarpıcı kırmızı renkler giyinin ve kırmızı takılar veya ayakkabı giyin.
 • Ses: Birkaç dakika “m” uzatılarak “lam” kelimesini seslendirin.

 

Kök Çakra Nedir?

Kök çakra veya Muladhara, vücudumuzun en temel enerji merkezidir, omurga dibinde, kasık bölgemizin tabanında yer alır. Kırmızı renk ile ilişkilidir. Kök çakra içgüdü, hayatta kalma ve güvenlik ile ilgili enerjiyi düzenler.

Kök çakra, travma, kronik korku, psikosomatik baskılama ve baskı gibi psikolojik sorunlar nedeniyle dengesizleştiğinde, yaşam akışında bir bozulma yaşarız. Sık sık engellenen enerji merkezleri sürekli olarak kişisel, varoluşsal ve ilişkisel sorunlara yol açar.

Kök Çakra Şifalandırma Nedir?

1. Çakra açma, kök çakranın açılması, temizlenmesi, arındırılması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi pratiğidir. Kök Çakra şifa, vücut-zihin içinde uyum sağlamak için bazı yiyecekleri, sesleri, kokuları, olumlamaları, yoga uygulamalarını, kristalleri ve diğer bütüncül teknikleri kullanmayı içerir.

Çoğu insan sağlıksız kök çakrası hakkında, enerji akışını kısıtlayan “engellenmiş” veya yetersiz çalışan çakradan bahsederler. Ama çakralarınızın aşırı çalışıyor olabileceğini de biliyor muydunuz?

Yetersiz ve aşırı kök çakrası arasındaki fark nedir? Esasen, yetersiz bir kök çakra pasif olarak tanımlanabilirken, aşırı bir kök çakra agresif olarak tanımlanabilir.

Kök çakranın yetersiz çalışması = Cansız, durgun, pasif, bloke, içe dönük (yeterli enerji akışı yok)

Kök çakranın aşırı çalışması = Canlı, heyecanlı, reaktif, agresif, dışa dönük (çok fazla enerji akışı)

Bu nedenle, eksik bir kök çakranız varsa, endişe ve şüphe gibi durumlara daha yatkın olacaksınız. Öte yandan, aşırı çalışan bir kök çakranız varsa, tahakküm, açgözlülük ve öfke eğilimli olacaksınız.

Kök Çakra Şifa Uygulamaları

Açık, güçlü ve uyumlu bir kök çakranız olduğunda, öncelikle topraklanmış ve sakin hissedersiniz. Artık paranın kontrolünü kaybetme korkusu ve diğer korkularınız olmayacak, yaşamın ilahi zekasına güvenmeye başlayacaksınız. Kendinize sadece daha fazla güvenmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda başkalarına ve doğaya daha derinden bağlı hissedeceksiniz. Kök çakranız sağlıklı olduğunda, andaki mevcut olan barışı bulmak için otantik benliğiniz olmanın kolay olduğunu göreceksiniz. Savaşma, koruma ve savunma ihtiyacından vazgeçeceksiniz ve bunun yerine yaşamın akışına uyum sağlayacaksınız.

En iyi kök çakra şifa uygulamalarından bazıları;

 1. Topraklama müziği dinleyin.

Gök gürültüsü sesleri veya didgeridoo (bir Avustralyalı yerli enstrümanı) dinlemeniz önerilir.

 1. Birkaç dakika “m” uzatılarak “lam” kelimesini seslendirin.

Bu ses kök çakranın titreşimiyle ilgilidir.  “lllllllaaaaaaammmmm.” Şeklinde söylemeyi deneyin. Ayrıca binaural ritimler dinlemek tüm çakraları temizlemek için yardımcı olur (müzik şifa terapi biçimi). 

 1. Düzenli olarak doğada yürüyüşe çıkın.

Ayaklarınızın toprağa değmesine dikkat edin.

 1. Topraklama yiyecekleri yiyin

Şalgam, pancarlar, turp ve diğer kök sebzelerini beslenmenize katın.

 1. 30 saniye konsantre ol.

Her gün üç defa 30 saniye boyunca nefesinizi gözlemleme alışkanlığı yaratın. 

 1. Kristaller taşıyın ve onlarla meditasyon yapın

Hematit, dumanlı kuvars ve akik gibi kök çakra kristallerini kullanın. 

 1. Kök çakrayı aromaterapi kokular ile temizleyin

Sandal ağacı, karanfil, karabiber ve zencefil gibi yağlar kullanın.

 1. “Topraklama” uygulama

Topraklama, insan enerji alanını yeniden şarj etmek amacıyla çim veya toprak üzerinde yürümenin pratiğidir.

 1. Bir nesne veya takı taşıyın

Kök çakranın yeniden canlandırılmasıyla ilişkili bir nesne taşıyın, kırmızı takılar takın.

 1. Sessizce oturun ve imgeleyin

Kök çakra bölgesinde (kasık alanınız) kırmızı bir ışık topunu görselleştirin. Kırmızı ışık topu ile tüm bulanık enerjinin yok olduğunu gözünüzde canlandırın.

 1. Her gün dışarı çıkın ve doğa ile bağlantı kurmak için zaman ayırın

Sadece neler olup bittiğini gözlemleyin; kuşlar, bulutlar, rüzgar, güneş ve tüm bunlarla bağlılığınızı hissedin.

 1. Olumlama veya mantra kullanın

Bilinçsiz düşünme kalıplarınızı yeniden programlamak için mantralar veya olumlamalar kullanın. Mantra örnekleri şunlar: “Merkezlenmiş ve bütünüm,” “Ben hayatın bilgeliğine güveniyorum,” “İhtiyacım olan her şeye sahibim,” “Güvendeyim,”  “Güçlü, kararlı ve huzurdayım.”

 1. Bitkisel çaylar içmek

Ashwagandha ve karanfil gibi kök çakra temizleyici otlar içeren bir topraklama çayı için.

 1. Yatıştırıcı bir duş alın

Su, durgun ve tıkanmış enerjiyi temizlemenin güçlü bir yoludur. Alternatif olarak Himalaya pembe kaya tuzu gibi mineral tuzları kullanarak bir arıtma banyosu yapabilirsiniz.

 1. Korkularınızın sebebini keşfedin

Korkular kişisel inançlarınızdan kaynaklanır. Güvenilir bir arkadaşınızla, partnerinizle veya terapistinizle korkularınızın kökünü bulmak için zaman ayırın.

 1. Duyguları boşaltma uygulaması

Engellenen kök çakra enerjisini çözmek için her gün boşaltım uygulayın. Gerginliğinizi, atlamak, tekmelemek, yumruklamak, bağırmak ya da dans etmek isteyebilirsiniz.

KÖK ÇAKRAYI CANLANDIRAN VE DENGELEYEN YOGA ÇALIŞMALARI

1-ASANA (DURUŞ) ÇALIŞMALARI

Asana teknikleri bloke olmuş çakra enerjilerini gevşetmek ve çözmek için kullanılmaktadır. Bu teknikler tüm organizmaya farkedilir derecede yararlı ve dengeleyici etkiler sağlar. Enerji akımları düzenlenmekte ve çakra merkezleri tarafından enerjinin emilmesi artmaktadır.

1. Kök Çakra Açma Kök çakranın yetersiz çalışması Kök çakranın aşırı çalışması Kök Çakra Şifalandırma Nedir? Kök Çakra Şifalandırma Kök Çakra Şifa Uygulamaları Kök Çakra Nedir? kök çakra meditasyonu çakra açma çakra 1. ÇAKRA AÇMA

Uttanasana: Eller gövdenizin yanında dik durun, bacaklarınız bitişik olsun. Nefes alırken kollarınızı yukarı kaldırarak gerinin, verirken yavaşça öne doğru eğilin. Ellerinizi ayaklarınızın yanında yere koyabiliyorsanız koyun ve bacaklarınıza doğru, kendinizi zorlamadan, maksimum derecede esneyin. Ellerinizi koyamıyorsanız, ellerinizi bacaklarınızın yanlarına doğru sallandırın ve başınızı zorlamadan mümkün olduğunda bacaklarınıza doğru yaklaştırın ve gevşeyin. Duruşta kalın, gözlerinizi kapatın, her nefes alışverişte zihinsel veya sesli “lllllllaaaaaaammmmm” tekrarlayın.

Upavistha Konasana: Yere oturun, nefes alın, nefes verirken bacaklarınızı yanlara doğru açın. Nefes alırken kollarınızı yukarı doğru kaldırarak esneyin, verirken öne doğru eğilerek ellerinizi yere koyun. Başınızı öne doğru eğerek gevşeyin. Duruşta kalın, gözlerinizi kapatın, her nefes alışverişte zihinsel veya sesli “lllllllaaaaaaammmmm” tekrarlayın.

Malasana: Ayakta dik durun, bacaklarınızı 50 cm aralayın. Nefes alırken avuçlarınızı bitiştirin, nefes verirken yavaşça yere oturun. Dirseklerinizi iç bacaklarınıza hafifçe bastırın. Elleriniz göğüs hizasında bitişik kalsın. Topuklarınızı mümkünse kaldırmayın, ayak tabanları yerde olsun. Karşıya bakın, gözlerinizi kapatın. Her nefes alışverişte zihinsel veya sesli “lllllllaaaaaaammmmm” tekrarlayın.

2- KÖK ÇAKRA MEDİTASYONU

Bağdaş kurarak yere oturun, sırtınız dik olsun. Dik durmakta zorlanıyorsanız bir yere yaslanabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Doğal olarak nefes alıp verin. Gevşeyin. Nefes alırken nefesi anüs ve cinsel organ arasındaki bölgeye kök çakraya çektiğinizi hayal edin. Nefes verirken nefesi tekrar bu bölgeden verdiğinizi hayal edin (kök çakradan nefes alıp vermek. Dilediğiniz zaman sırt üstü yatarak gevşeyebilirsiniz.

Aromaterapi:

1. Kök Çakra Açma Kök çakranın yetersiz çalışması Kök çakranın aşırı çalışması Kök Çakra Şifalandırma Nedir? Kök Çakra Şifalandırma Kök Çakra Şifa Uygulamaları Kök Çakra Nedir? kök çakra meditasyonu çakra açma çakra 1. ÇAKRA AÇMA

Tarçın, zencefil, sakız veya silhat gibi bitki özlü yağlar ile masaj yapmak, kök çakrayı çalıştırmayı destekleyecektir.

Son Tavsiye

Kök çakra korku tarafından tıkanır. Seni en çok korkutan şey nedir? Bu sorunun cevabı üzerine derin tefekkür etmeniz çözülmelere yol açacaktır. Kendinizi arındırmak için korkularınızdan kurtulmanız gerekli.

Yavaşlamaya, daha fazla mola vermeye ve nefesinizle bağlantıya geçmeye çalışın.

Daha sonra, yukarıda açıklanan diğer yöntemlerden kendinize uygun olan birkaç tanesini seçin birkaç hafta uygulayın ve gelişmeleri gözlemleyin.

Çakra arındırma çalışmaları, bir yoga eğitmeni ve bir klinik psikolog tarafından hazırlanmış eşsiz bir çalışmadır. Tüm hakları; Kalpterapi Yaşam Okulu’na aittir. Kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. 

Aşağıdaki buton ile tüm çaklarınızın durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Çakra Durum Analizi

Bir cevap yazın