2. Çakra Sakral Çakra Şifalandırma | Hakikatim
2. Sakral Çakra Açma sakral çakra şifalandırma sakrak çakra açma 2. çakra şifalandırma 2. çakra açma
1. Kök Çakra Açma
30/11/2018
2. Sakral Çakra Açma sakral çakra şifalandırma sakrak çakra açma 2. çakra şifalandırma 2. çakra açma
Bağımlı Kişilik Bozukluğu
03/12/2018
2. Sakral Çakra Açma sakral çakra şifalandırma sakrak çakra açma 2. çakra şifalandırma 2. çakra açma

2. ÇAKRA ŞİFALANDIRMA (SVADHİSTHANA- PELVİS ÇAKRA)

SAKRAL ÇAKRA ŞİFA

 • İsmin anlamı: Kişinin kendi ikametgah yeri
 • Yer: Göbeğin alt kısmı
 • Bedende bulunduğu bölge: Cinsel organlar
 • Yetenek: Yaratıcılık
 • Gölge Duyguları: Aşın uçlara gitme, suçluluk
 • Element: Pelvis çakra su ile ilişkilidir, bu sebeple göllerde ve denizlerde yüzmek, suda kalmak yararlıdır.
 • Beslenme: Havuç, portakal, kavun veya mango gibi turuncu gıdalar yiyin.
 • Giyinme ve süslenme: Turuncu aksesuarlar veya tonları ile kendinizi giyinip süslenin.
 • Ses: “Vam”
 • Rengi : Turuncu
 • Elementi : Su
 • Temel İlke : Yaratıcılık, Üreme
 • Duyu Organı : Dil
 • Duyu objesi : Tat
 • Svadhisthana Çakra : Arkadaşlık, yaratıcılık, cinsellik, tutkular, arzular, duygular ve sezgi ile ilgilidir.
 • Etkilediği Organlar : Deri, süt bezleri, vajina, penis, böbrekler, boşaltım organları.
 • Beden bölgeleri : Pelvis, leğen kuşağı kemikleri, alt sırt bölgesi, kalçalar, apandisit, vücud sıvıları ( kan, idrar, salya, sümük, akkan, mide/bağırsak sıvıları, sperm, adet sıvıları )
 • Fiziksel Rahatsızlıkları : Yumurtalık veya prostat sorunları, deri ve böbrek sorunları, pelvis ve alt sırt bölgesi ağrıları, kireçlenme, yüksek tansiyon, diyabet, apandisit, iktidarsızlık ve frijite.
 • Psikolojik Rahatsızlıkları : Tiryakilik, paranoya, cinsel utangaçlık, gösterişçilik, küskünlük, kıskançlık, hazcılık, cinsel bencillik, cinsel ilişki kurma yetersizliği, bedenden utanmak, kötümserlik, intihara eğilim.

 

Pelvis Çakra nedir?

Pelvis çakra, Sakral çakra veya Svadhisthana, duygusal, yaratıcı ve cinsel enerjimizin merkezidir. Genital bölgelerimizin üstündeki göbek deliğinin bulunduğu bölgededir. Pelvis çakra rengi turuncu ile ilişkilidir ve tutku, zevk ve duygusallıkla ilişkili enerjiyi düzenler.

Pelvis çakra, çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki travmatik yaşam deneyimleri nedeniyle dengesizleştiğinde, çok sayıda fiziksel, duygusal, psikolojik ve ilişkilerde sorunlarla karşılaşırız.

Pelvis Sakral Çakra Şifalandırması Nedir?

Pelvis Sakral Çakra şifa, bedenimizdeki pelvis çakranın açılması, arındırılması, temizlenmesi, desteklenmesi ve güçlendirilmesi pratiğidir. Pelvis Çakra iyileşmesi, organizmada uyumun yeniden sağlanması için aromaterapi, ses, kristal ve hareket terapisi gibi bir dizi bütünsel çözümün kullanılmasını içerir.

Ne yazık ki, yaşamdaki birçok deneyim pelvis çakranın dengeli çalışmasına engel olabilir. Eğer bedeninizden utanıyorsanız, katı veya otoriter bir yetiştirme tarzına maruz kaldıysanız, cinsel taciz veya ilişkiler ya da yaşam gücü enerjinizin akışını kısıtlayan kritik bir sosyal yaşam biçimi şeklinde yaşadıysanız, muhtemelen bozulmuş bir pelvis çakranız var demektir.

Pelvis çakranın yetersiz çalışması = cansız, durgun, pasif, bloke, içe dönük (yeterli enerji akışı yok) 
Pelvis çakranın aşırı çalışması = canlı, heyecanlı, reaktif, agresif, dışa dönük (çok fazla enerji akışı)

Bu nedenle, eğer yetersiz çalışan bir pelvis çakranız varsa, ayrılma, duygusal soğukluk ve cinsel soğukluk gibi konulara daha yatkın olacaksınız. Diğer yandan, aşırı çalışan bir pelvis çakranız varsa, bağımlılık, duygusal patlayıcılık ve cinsel bağımlılık eğilimli olacaksınız.

Pelvis Çakra Şifa Uygulamaları

Açık, güçlü ve uyumlu bir pelvis çakranız olduğunda, öncelikle bedeninizde rahatlık hissedeceksiniz. Artık cinsel suçluluk veya aşırılık ile mücadele etmeyeceksiniz, ancak kutsal cinselliğinizi onurlandırmaya ve dengeli bir şekilde zevk almaya başlayacaksınız. Sadece hayatın zevklerinden zevk almayacak, aynı zamanda yaşamı ve onun tutkusunu deneyimlemeye açık olacaksınız. Hem duygusal olarak açık hem de sağlıklı olarak duygusal olarak topraklanacaksınız. Sadece bu değil, yaratıcı akışınızı bir kez daha geri kazanacaksınız ve hayatın kendiliğinden keyfine varacaksınız.

En iyi pelvis çakra şifa uygulamalarından bazıları:

 1. Duygusal boşalım uygulaması

Duygularınızı boşalım yoluyla kendi içinizde “donmuş” enerji kanallarını açın. Sıçramayı, çığlık atmayı, gülmeyi, ağlamayı ya da başka hisleri ortaya çıkaran diğer fiziksel şeyleri deneyin.

 1. Yaratıcılık ile kendinizi ifade etmeyi keşfedin

Heykeltraşlık, resim yapmak, fotoğrafçılık, el sanatları veya yemek pişirme gibi ilgi duyduğunuz bir etkinliği seçin ve bir adım atın! Unutmayın, sanat zaman alır, özveri ve pratik gerektirir. Hemen seçtiğiniz şeyde mükemmel olmayı beklemeyin! Zihinsel veya duygusal olarak ifade etmek istediğiniz şeyleri düşünün ve bu içsel arzuları boyamak, örmek, oluşturmak veya fotoğraflama yoluyla ifade edin.

 1. Cinsel tıkanıklıklarınızı tanımlayın

Bir çocuk olarak hangi tür şeylere, ideallere ve cinselliğe dair önyargılar öğrendiniz? Bu tıkanıklıkları yazabilir veya iyi bir arkadaş ya da danışmanla konuşabilirsiniz. Bu tıkanıklıkları belirledikten sonra bunları yapılandırmaya devam edebilirsiniz.

 1. Kristallerle meditasyon yapın ve taşıyın

Akik ve  aytaşı gibi sakral çakra kristalleri kullanın.  

 1. Duygusal tetikleyicilerinize dikkat edin

Duygusal patlamaları duygusal tetikleyicilerinize dikkat ederek dengelenebilir. Örneğin, kızgın olduğunuzda yumruklarınızın sıkmaya başladığınızı fark ederseniz, yavaşça açın ve derin nefes alın. Bir duygu ile gerilmeye başlarsanız, o duygunun farkında olun ve sürecini gözlemleyin.

 1. Zencefil kullanımını artırın

Zencefil pelvis çakra için müthiş bir ısınma ve aynı zamanda uyarıcı bir bitkidir. Zencefili doğrudan kullanarak, zencefil yağı kullanarak ya da zencefil çayını içmeyi deneyin.

 1. Bağımlılıklarınızın kökenini keşfedin

Bağımlılıklar bizim gerçeklikle başa çıkamamamız ve boş zamanları yaşamlarımızda doldurmamızın bir yoludur. Bir arkadaşınızla ya da terapistle neden bir şeye bağımlı olduğunuzu keşfedin. “Bağımlılık oluşmaya başladığında hayatım nasıldı?” Gibi sorular sorun. “Bu bağımlılığın bana ne fayda getirdiğini düşünüyorum?” gibi soruları kendinize sorun. Ciddi bir bağımlılıktan muzdarip iseniz, bir uzman ile randevu ayarladığınızdan emin olun.

 1. Vücudunuza bakımyapın

Vücudunuzu tanımaya ve diğer fiziksel özelliklerinizi kabul etmenize yardımcı olacak kitaplar, çalışmalar ve rehberli meditasyonlar gibi güçlendirici kaynakları keşfedin. Mevcut görüntünüzden şikayetçi olmayı bırakın ve eşsiz bedeninizi ve ihtiyaçlarınızı kucaklamaya başlayın. Vücudunuzu sevmenize yardımcı olan internet veya gerçek hayat etkinliklerine katılın. Hangi beslenme düzeninin size en uygun olduğunu öğrenin ve işlenmiş gıdaları kesin. Pelvis çakra için hindistancevizi, portakal, kayısı, badem, havuç, mango, çarkıfelek ve papaya gibi meyve ve sebzeleri yemeyi deneyin.

 1. Renk terapisini deneyin

Pelvis çakranın rengi turuncu olduğu için, turuncu, şeftali ve kayısı rengini hayatınıza sokun. Örneğin, turuncu kıyafetler giyin, turuncu nesnelerle kendinizi donatın ve kendinizi renk olarak turuncu renkte ifade edin.

 1. Pelvis çakra için imgeleme yapmak

Göbeğinizin altında ışıldayan turuncu ışık yayan dönen bir topu düşünün. İçinizdeki tüm tıkanıklıkları veya agresif enerji akışlarını çözen turuncu enerji topunu hissedin.

 1. Yaşam döngünüzü kırın

Genelde yapamayacağınız bir şeyi yapmak için kendinize izin verin. Katı ve yaratıcı olmayan yaşam döngüsünü kırın! Örneğin, asla düşünemeyeceğiniz bir yere seyahat edin, yeni bir zanaat edinin.

 1. Cinsel olarak yaratıcı olun

Bir ilişkiniz varsa, farklı cinsellik şekillerini yaratıcı biçimde keşfedin. Örneğin, yatak odasını süslemek için birlikte ne tür şeyler yapılabilir ya da nasıl cinsel pozisyonları denemek istediğinizi keşfedin. Suçluluk veya utanç gibi tıkanıklıklar ortaya çıkarsa, onları sorgulayın.

 1. Pelvis çakrayı aromaterapi yağları ile temizleyin

Zencefil, portakal, yasemin, gülağacı ve bergamot gibi yağlar kullanın.

 1. Günlük olumlamalar yapın.

Aşağıdaki olumlamaları samimiyetle ve açık yüreklilikle tekrarlayarak pelvis çakra şifanızı destekleyin. “Kendimi, duygularımı hissetmeme izin veriyorum. İçsel tutkularımı kucaklıyorum. Ben kendime değer veriyorum ve bedenime saygı duyuyorum. Benim cinselliğim kutsaldır. Duygularımı yaratıcı bir şekilde serbest bırakıyorum.”

 1. Günlük olarak “Vam” deyin

Bu ses pelvis çakranın titreşimiyle ilgilidir. Harfleri “vaaaaaammmmmmmmm” gibi sesler halinde söylemeyi deneyin. Ayrıca ses dalgaları aracılığıyla tüm çakraları harekete geçirip temizlemeye yardımcı olan binaural ritimleri (bir müzik iyileştirme terapisi biçimi) dinlemek de isteyebilirsiniz.  

 

PELVİS ÇAKRAYI CANLANDIRAN VE DENGELEYEN YOGA ÇALIŞMALARI

1-Asana (duruş) çalışmaları

Asana teknikleri bloke olmuş çakra enerjilerini gevşetmek ve çözmek için kullanılmaktadır. Bu teknikler tüm organizmaya farkedilir derecede yararlı ve dengeleyici etkiler sağlar. Enerji akımları düzenlenmekte ve çakra merkezleri tarafından enerjinin emilmesi artmaktadır.

2. Sakral Çakra Açma sakral çakra şifalandırma sakrak çakra açma 2. çakra şifalandırma 2. çakra açma

 Eka Pada Rajakapotasana: Mata oturup bacaklarınızı uzatın. Nefes alırken sağ bacağınızı bükün, nefes verirken uyluğunuzu mata paralel tutacak şekilde yere koyun. Nefes alın, nefes verirken sol bacağınızı düz bir biçimde arkaya doğru uzatın. El parmaklarınızı yere koyup destek alarak dikleşin. Gözlerinizi kapatın ve pelvisin orta kısmına odaklanın. Her alışverişte zihinsel veya sesli “vaaaaaammmmmmmmm” diye tekrar edin. Sonra diğer taraftan uygulayın.

Trikonasana: Bacaklarınızı bir metre kadar açın. Nefes alın ve verirken sağa doğru yavaşça dönün. Sağ ayağınız 90 derece açıda olsun. Nefes alırken sağ ayağınızı sol elinizle tutun (ayağınıza ulaşamıyorsanız bileğinizi kavrayın) nefes verirken sağa doğru dönerek sağ kolunuzu düz yukarı kaldırın ve sağ elinize bakın. Omurgadaki dönüş hareketinin farkında olun. Mümkünse gözlerinizi kapatın ve gevşeyin. Gözlerinizi kapatın ve pelvisin orta kısmına odaklanın. Her alışverişte zihinsel veya sesli “vaaaaaammmmmmmmm” diye tekrar edin. Sonra diğer taraftan uygulayın.

Natarajasana: Ayakta dik durun. Nefes alırken sağ bacağınızı arkaya doğru bükün, nefes verirken sağ ayağınızı kavrayın. Nefes alırken bacağınızı arkaya doğru esnetin, nefes verirken omurgayı olabildiğince bacağınızdan destek alarak esnetin. Sol kolunuzu öne doğru uzatın. Kendinizi zorlamayın. Gözlerinizi kapatın ve pelvisin orta kısmına odaklanın. Her alışverişte zihinsel veya sesli “vaaaaaammmmmmmmm” diye tekrar edin. Sonra diğer taraftan uygulayın.

Natarajasana duruşuna alternatif duruş: Sırt üstü yere yatın. Nefes alırken dizlerinizi karnınıza doğru çekin, nefes verirken dizlerinizi kavrayarak bacaklarınızı yanlara doğru açın. Gözlerinizi kapatın ve pelvisin orta kısmına odaklanın. Her alışverişte zihinsel veya sesli “vaaaaaammmmmmmmm” diye tekrar edin. Sonra diğer taraftan uygulayın.

2- PELVİS ÇAKRA MEDİTASYONU

Bağdaş kurarak yere oturun, sırtınız dik olsun. Dik durmakta zorlanıyorsanız bir yere yaslanabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Doğal olarak nefes alıp verin. Gevşeyin. Nefes alırken nefesi pelvisin orta kısmına çektiğinizi hayal edin. Nefes verirken nefesi tekrar bu bölgeden verdiğinizi hayal edin (pelvis çakradan nefes alıp vermek. Dilediğiniz zaman sırt üstü yatarak gevşeyebilirsiniz.

Aromaterapi:

2. Sakral Çakra Açma sakral çakra şifalandırma sakrak çakra açma 2. çakra şifalandırma 2. çakra açma

Mandalina, portakal, sandal ağacı, sedir ağacı gibi bitki özlü yağlar ile masaj yapmak, pelvis çakrayı etkinleştirmeyi destekleyecektir.

 

Son Tavsiye

Bu çakra zevk ile ilgilidir ve suçluluk duygusu tarafından tıkanır. Şimdi üzerinizde ağır bir yük olan tüm suçluluk duyduğunuz şeyleri gözünüzün önüne getirin. Kendini ne için suçluyorsun? Bu olayların yaşanmış olduğu gerçeğini kabullenin, fakat artık enerjinizi zehirlemesine izin vermeyin. Dünyada olumlu etki oluşturmak istiyorsanız öncelikle kendinizi affetmeniz gerekir.

Ayrıca hayatınıza daha fazla mizah katmayı deneyebilirsiniz. Komik filmleri izlemeye başlayın. Pelvis çakrası sağlıklı insanlardan bir çevre edinin. Ayrıca pelvis çakranın harika bir uyarıcısı olan oryantal dansı keşfetmek isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki listeden bir avuç etkinlik seçmenizi öneriyorum. Birkaç hafta boyunca seçtiğiniz her iyileşme tekniğini deneyin ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin.

Çakra arındırma çalışmaları, bir yoga eğitmeni ve bir klinik psikolog tarafından hazırlanmış eşsiz bir çalışmadır. Tüm hakları; Kalpterapi Yaşam Okulu’na aittir. Kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.

Aşağıdaki buton ile tüm çaklarınızın durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Çakra Durum Analizi

Bir cevap yazın